Aktualizacja: 20.02.2025 20:44 Publikacja: 02.02.2023 21:05
Część firm rozważa zmniejszenie powierzchni najmowanego biura
Foto: shutterstock
Stawki najmu za najlepsze biura w centralnych lokalizacjach Warszawy to 21–25,5 euro za mkw. miesięcznie, poza centrum 13–15 euro – podaje firma doradcza Savills.
– Nie oznacza to, że nie znajdziemy biur klasy A w świetnych miejscach przy metrze za 17–19 euro za mkw. – zaznacza Monika Wakulska, dyrektor w dziale powierzchni biurowych (reprezentacja właściciela) w Savillsie. – Mimo zapowiadanej luki podażowej na rynku jest wciąż sporo powierzchni. Większy wybór mają mniejsi i średni najemcy – ocenia.
Wybór miejsca i sposobu pracy, opieka medyczna, ale i komfortowe biuro ze świetnym adresem – tego chce pracownik.
Oczekiwania pracowników biur są różne w zależności od branży, miasta, stanowiska, wieku - mówi Magdalena Zagrodnik, partner w Walter Herz.
Alternatywną dla dużych najemców liczących koszty może być Służewiec, gdzie jest niemal 230 tys. mkw. pustostanów.
Podaż nowych biur w Warszawie w latach 2023-2024 nie przekroczy 100 tys. mkw. rocznie - przewidują eksperci Newmark Polska.
Właściciele biurowców do lokali usługowo-handlowych nie zawsze chcą wpuszczać nowe, nieznane marki.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Podaż nowych ofert najmu mieszkań hamuje, ale najemcy raczej nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. Czynsze się stabilizują, w części miast są też korekty. Część wynajmowanych dotąd nieruchomości trafia na rynek sprzedaży.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas