Aktualizacja: 21.02.2025 10:56 Publikacja: 22.01.2023 16:20
Foto: Adobe Stock
Dane o warszawskim rynku biur publikuje Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK). Ich źródłem są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers, Cushman&Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark, Savills). PINK podaje, że na koniec grudnia 2022 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie to już ponad 6,2 ml mkw. W IV kwartale ubiegłego roku na stołeczny rynek dostarczono jedynie 8,7 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w jednym obiekcie – DPD HQ.
Coworking przestaje być domeną środowiska startupowego. Coraz częściej przyciąga dużych klientów korporacyjnych.
Zainteresowaniem cieszą się biura, które ewoluują razem z najemcą. Można je dostosować do zmieniających się potrzeb.
Budowa części planowanych biurowców zależy od pozyskania kluczowego najemcy. Deweloperzy stawiają na mixed-use.
Spada współczynnik pustostanów na rynku biur – wynika z analiz platformy REDD.
Teren Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ na warszawskiej Pradze-Północ zrewitalizuje Liebrecht & wooD. Koszt inwestycji to niemal 150 mln euro.
The Shire – Beyond Coworking, operator elastycznych biur, zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Wilanów Office Park.
Firma Promatic podpisała długoterminową umowę najmu powierzchni w biurowcu Wola Center w Warszawie.
Deweloperzy biurowi są ostrożni. Nie budują wielu obiektów, co może skutkować tzw. luką podażową. W cenie są nowoczesne, ekologiczne powierzchnie. Firmy będą konkurować o najlepsze biura, co podbije koszty ich wynajmu.
W budynkach Varso Place w sercu Warszawy Alior Bank wynajmie 8,3 tys. mkw. biur. Do przeprowadzki szykuje się też krakowska siedziba banku.
W ubiegłym roku wynajęto w Warszawie 740 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 244 tys. w IV kwartale – wynika z analiz firmy doradczej CBRE.
Rozbudowę kompleksu City Park Wrocław kończy Ideal Idea. Nieruchomość zostanie oddana do użytku w tym roku.
Deweloper stawia na mniejsze biurowce. na które łatwiej znaleźć nabywców. Będą też nowe projekty mieszkaniowe.
Luka podażowa, wzrost czynszów, wzrost popytu na elastyczne siedziby do pracy. Tak według ekspertów Savillsa będzie wyglądał stołeczny rynek biur w 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas