Aktualizacja: 22.02.2025 05:08 Publikacja: 20.02.2023 11:34
Foto: Adobe Stock
- Wśród budynków klasy A i B nieruchomości tej pierwszej klasy stanowią zdecydowanie największy procentowy udział w Krakowie - 73,2 proc. (172 budynki klasy A, 63 budynków klasy B), Wrocławiu 66,7 proc. (116 klasy A, 58 klasy B oraz Poznaniu 66,1 proc. (82 klasy A, 42 klasy B) - wynika z raportu portalu finne (marka należąca do REDD Group).
- Dlaczego w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu mamy do czynienia z największym udziałem budynków tej klasy? Są to rynki, które w ostatnich latach bardzo intensywnie się rozwijały, a większość budynków biurowych powstała w ciągu ostatnich dziesięciu lat - mówi Krzysztof Foks, ekspert platformy REDD i finne. - Pozwoliło to na budowę obiektów o wysokim standardzie i zastosowanie nowoczesnych technologii – wyjaśnia analityk.
Sześciokondygnacyjny biurowiec powstał w rejonie ul. Świętojańskiej, Władysława IV i al. Piłsudskiego. Na parterze są lokale gastronomiczne.
Do biurowca przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie wprowadzają się kolejne firmy. Zajmują nawet całe piętra.
Wybór miejsca i sposobu pracy, opieka medyczna, ale i komfortowe biuro ze świetnym adresem – tego chce pracownik.
W całym kompleksie biurowym przy al. Walentego Roździeńskiego w Katowicach może pracować ok. 6 tys. osób.
Właściciele biurowców do lokali usługowo-handlowych nie zawsze chcą wpuszczać nowe, nieznane marki.
The Shire – Beyond Coworking, operator elastycznych biur, zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Wilanów Office Park.
Firma Promatic podpisała długoterminową umowę najmu powierzchni w biurowcu Wola Center w Warszawie.
Deweloperzy biurowi są ostrożni. Nie budują wielu obiektów, co może skutkować tzw. luką podażową. W cenie są nowoczesne, ekologiczne powierzchnie. Firmy będą konkurować o najlepsze biura, co podbije koszty ich wynajmu.
W budynkach Varso Place w sercu Warszawy Alior Bank wynajmie 8,3 tys. mkw. biur. Do przeprowadzki szykuje się też krakowska siedziba banku.
W ubiegłym roku wynajęto w Warszawie 740 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 244 tys. w IV kwartale – wynika z analiz firmy doradczej CBRE.
Rozbudowę kompleksu City Park Wrocław kończy Ideal Idea. Nieruchomość zostanie oddana do użytku w tym roku.
Deweloper stawia na mniejsze biurowce. na które łatwiej znaleźć nabywców. Będą też nowe projekty mieszkaniowe.
Luka podażowa, wzrost czynszów, wzrost popytu na elastyczne siedziby do pracy. Tak według ekspertów Savillsa będzie wyglądał stołeczny rynek biur w 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas