19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 10:36 Publikacja: 13.02.2023 15:12
Foto: Adobe Stock
- W całym kraju biurowce klasy A są droższe niż budynki klasy B o 30 proc. - wynika z analiz portalu finne (marka platformy REDD Group). - Tendencja ta jest zauważalna na wszystkich głównych rynkach, jednak są miasta, w których różnica wynosi 45 proc.
Eksperci tłumaczą, że średnie wyjściowe stawki najmu biur klasy A są zdecydowanie wyższe niż powierzchni klasy B. - Wynika to z wyższej jakości oferowanych biur, większej liczby udogodnień i możliwości dla najemców – wskazują analitycy. - Największą różnicę w czynszach między budynkami klas A i B odnotowaliśmy na rynku łódzkim – to niemal 45 proc. a najmniejszą - w miastach poza siedmioma głównymi rynkami biurowymi, gdzie uśredniona różnica wynosi zaledwie 12 proc.
Rekordowa inflacja podwyższy czynsze za biura. W najemców dotkliwie uderzy też wzrost opłat eksploatacyjnych.
Wybór miejsca i sposobu pracy, opieka medyczna, ale i komfortowe biuro ze świetnym adresem – tego chce pracownik.
Alternatywną dla dużych najemców liczących koszty może być Służewiec, gdzie jest niemal 230 tys. mkw. pustostanów.
Zainteresowaniem cieszą się biura, które ewoluują razem z najemcą. Można je dostosować do zmieniających się potrzeb.
Budowa części planowanych biurowców zależy od pozyskania kluczowego najemcy. Deweloperzy stawiają na mixed-use.
Rok 2024 na rynku inwestycji w nieruchomości był o wiele lepszy niż poprzedni – wynika z analiz firmy doradczej CBRE. Co dalej?
Zaczyna brakować nowoczesnej powierzchni biurowej, co skłoni inwestorów do rozpoczynania kolejnych budów. Starsze biurowce będą modernizowane.
Firmy szukają umeblowanych biur z dobrymi adresami, blisko stacji metra lub przystanków komunikacji miejskiej. W cenie są także elastyczne powierzchnie. W tym roku wynajem siedziby do pracy może być droższy.
Wartość transakcji w nieruchomości komercyjne nad Wisłą urosła skokowo po kryzysie. Eksperci oczekują kontynuacji.
Trwa optymalizacja wykorzystywanej przez najemców powierzchni i krystalizują się proporcje pracy z domu i biura. Deweloperzy biorą się bardziej za przerabianie starych budynków niż nowe projekty.
Powrót do biur w połączeniu ze zmianą pokoleniową w firmach zwróciły uwagę na problemy z biurową etykietą.
W luksusowej kamienicy przy ulicy Poznańskiej 37 w Warszawie powstaną w pełni wyposażone moduły biurowe The Shire - Beyond Coworking.
Budynek biurowy u zbiegu ul. Pańskiej i Miedzianej na warszawskiej Woli jest już gotowy. Obiekt oferuje ponad 30,9 tys. mkw. powierzchni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas