Aktualizacja: 21.02.2025 11:02 Publikacja: 01.11.2022 12:02
Foto: voronaman/shutterstock
- W naszej ocenie ceny mieszkań wyrażone w stawce za metr kwadratowy pozostają od kilku miesięcy stabilne, co jest związane z tym, że rynek pozostaje w stanie wyczekiwania – komentuje Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics (Obido należy do tej samej grupy). - W jednym miejscu ceny lekko spadają, w innym lekko rosną. Bardziej dynamiczne zmiany zauważamy na mniejszych rynkach, ale tak było zawsze – za sprawą mniejszej próbki statystycznej – wyjaśnia.
Najbardziej – o 9,2 proc. – staniały w ciągu kwartału duże mieszkania w Toruniu. Ceny małych lokali w Szczecinie spadły o 6,4 proc. – podają Expander i Rentier.io.
Różnego rodzaje akcje promocyjne w III kwartale obejmowały niemal 37 proc. z 1,5 tys. inwestycji deweloperskich – wynika z analiz Rednet Consulting.
Ceny mieszkań z drugiej ręki w ciągu kwartału spadły od 1,1 do 7,2 proc. Transakcji jest niewiele, bo z rynku odpłynęli klienci kredytowi. U deweloperów oficjalnych obniżek nie ma, ale są rabaty.
W Polsce brakuje ok. 2 mln mieszkań, podczas gdy pustostanów ma być niemal…1,8 mln. Jak to możliwe?
I deweloperzy, i sprzedający mieszkania na rynku wtórnym, będą walczyć o klientów przecenami. Realne ceny już spadają – wynika z analiz portalu mieszkań Morizon.pl i Gratka.pl.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas