Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w III kw. tego roku w porównaniu z II kw. spadły średnie ceny zarówno małych i średnich, jak i dużych mieszkań. – W większości przypadków spadki są jednak niewielkie – zastrzegają autorzy raportu.
Niewielu kupujących
Wskazują, że najszybciej tanieją duże mieszkania – o powierzchni ponad 60 mkw. – Ich ceny w badanych przez nas miastach spadły średnio o 1,2 proc. Lokale średniej wielkości (35- 60 mkw.) staniały średnio o 0,9 proc., a małe mieszkania (poniżej 35 mkw.) o 0,2 proc. – podają analitycy.
Największe spadki średnich cen mieszkań autorzy raportu Expandera i Rentier.io odnotowali w przypadku dużych mieszkań w Toruniu. – W ciągu kwartału ich przeciętna cena spadła z 7 517 zł do 6 797 zł za mkw., czyli aż o 9,6 proc. – podają. – Niewiele brakuje, aby średnia cena mieszkań o takiej wielkości spadła poniżej poziomu sprzed roku. Bardzo blisko cen sprzed roku są także duże mieszkania Katowicach i Sosnowcu.
Znaczne wzrosty w porównaniu z II kw. w trzecim kwartale odnotowano na rynku małych mieszkań w Gdyni (11,5 proc.) i Rzeszowie (7,1 proc.). - Wzrostów było jednak zdecydowanie mniej niż spadków. W 17 badanych miastach przeanalizowaliśmy ceny małych, średnich i dużych mieszkań. Łącznie zbadaliśmy więc 51 rynków. Odnotowaliśmy 31 spadków cen i 18 wzrostów – wskazują autorzy raportu. - Pozostałe dwa rynki to duże mieszkania w Lublinie, których ceny się nie zmieniły oraz małe mieszkania w Radomiu, gdzie odnotowaliśmy mniej niż 100 ogłoszeń, więc nie opublikowaliśmy dla nich wyników. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, to rynków ze wzrostem cen (18) było i tak zaskakująco dużo.