19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 07:28 Publikacja: 27.10.2022 21:39
Mieszkania kupowane inwestycyjnie z reguły szybko trafiają na rynek najmu
Foto: Madhourse/shutterstock
W marcu 2021 r. w Polsce było ponad 15,2 mln mieszkań – wynika z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. GUS podaje, że pustych stało 11,7 proc. lokali, czyli niemal 1,8 mln.
Najwięcej pustostanów urząd zidentyfikował m.in. w gminach przygranicznych na wschodzie kraju. – Już w czasie próbnych spisów odnotowano tam wiele opuszczonych budynków – mówi Ewa Adach-Stankiewicz, dyrektor departamentu handlu i usług w GUS. Np. w Dubiczach Cerkiewnych pustostany stanowiły 32,1 proc. W Krynkach (obszar wiejski) – 44,8 proc.
Najniżej ocenianym przez pośredników segmentem rynku nieruchomości są domy. Budynki mogą stanieć, podobnie jak duże mieszkania – wynika z najnowszego indeksu nastrojów pośredników portalu Nieruchomosci-online.pl.
I deweloperzy, i sprzedający mieszkania na rynku wtórnym, będą walczyć o klientów przecenami. Realne ceny już spadają – wynika z analiz portalu mieszkań Morizon.pl i Gratka.pl.
Metr nowego mieszkania w sercu stolicy kosztuje średnio 38 tys. zł. W podwarszawskich powiatach jest pięć razy taniej.
Mieszkania są tak niedostępne dla zwykłego Polaka, że wraca tęsknota za regulacją cen. Deweloperzy chcą ulgi budowlanej, a za najem biorą się fundusze.
Deweloperzy powinni spuścić z marży, a nie oczekiwać poluzowania regulacji służących bezpieczeństwu – skwitował nadzorca.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas