Aktualizacja: 05.11.2024 20:34 Publikacja: 25.10.2022 10:59
Foto: Adobestock
Komisja Nadzoru Finansowego odniosła się do apeli deweloperów o poluzowanie Rekomendacji S – nakazującej bankom badanie, czy osoba wnioskująca o kredyt byłaby w stanie obsługiwać pożyczkę przy stopie referencyjnej o jeszcze 5 pkt proc. wyższej od bieżącej (czyli aktualnie 11,75 proc.). Zdaniem deweloperów – ale podobny apel wystosował niedawno Związek Banków Polskich – to zbyt daleko idąca restrykcja, szczególnie przy kredytach z okresowo stałą stopą. Deweloperzy argumentują, że zdławienie popytu i ograniczenie podaży będzie miało konsekwencje dla wielu gałęzi gospodarki.
Prezes Europejskiego Banku Obudowy i Rozwoju, Odile Renaud-Basso przyjeżdża do Polski. Będzie to jej czwarta wizyta w naszym kraju. Chce rozmawiać m.in. o roli Polski w odbudowie Ukrainy.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Bank Ochrony Środowiska, jako jeden z pierwszych, podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. Kredyty dla MŚP na zielone inwestycje z unijną gwarancją mają być dostępne już od I kwartału 2025 r.
Nazwisko Kseni Judajewej pojawiło się w składzie Rady Wykonawczej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nie wiadomo jednak, czy zjawiła się już w Waszyngtonie, gdzie MFW ma swoją siedzibę.
Według danych portalu Downdetector po godzinie dziewiątej klienci Banku Millenium zaczęli mieć problemy z aplikacją banku oraz dostępem online do banku. Nie działały także płatności Blik. Po godzinie 13 bank poinformował o usunięciu awarii.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
ING Bank Śląski nie wypracował w III kwartale rekordowego zysku. Władze banku wskazują na problem przedłużającej się niższej aktywności gospodarczej.
Przygotowywany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy mającej wesprzeć frankowiczów jest o co najmniej kilka lat spóźniony. Dziś jego wejście na ścieżkę legislacyjną przewrotnie może bardziej zaszkodzić niż pomóc frankowiczom.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeprowadził rozprawę w sprawie „Myszak”. Dotyczy możliwości wstrzymywania spłat rat bankowi w upadłości.
Jeśli z umowy jasno nie wynika, że prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego należy do kosztów, które są niezależne od okresu obowiązywania tej umowy, to w razie wcześniejszej spłaty konsumentowi należy się zwrot części prowizji – zdecydował TSUE.
Koszty budowy domu rosną. Droższe są m.in. działki. Warto czekać na rządowy program dopłat „Na start”? Czy tani kredyt zrekompensowałby wzrost kosztów inwestycji?
Uzyskanie kredytu na zakup mieszkania od rodziny może być trudniejsze niż wzięcie „zwykłego” kredytu hipotecznego. Banki z reguły podchodzą do takich spraw indywidualnie. Na co trzeba być przygotowanym składając wniosek?
Wakacje w mieszkaniówce minęły bez większych turbulencji. W najbliższych miesiącach deweloperzy będą raczej dawkować podaż, koncentrując się na powiększaniu banków ziemi. Coraz większy wybór mają kupujący lokale używane.
Izba Cywilna Sądu Najwyższego sporządziła uzasadnienie do kwietniowej uchwały odpowiadającej na sześć kluczowych pytań w sprawach frankowych. Na to uzasadnienie czekało wielu prawników, w tym sędziów, i naturalnie sami frankowicze.
Na krótko przed posiedzeniem KERM (Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów) i pierwszymi po wakacjach obradami Sejmu spór w rządzie i koalicji o „Kredyt 0 proc.” cały czas trwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas