Domy i duże mieszkania do przeceny?

Najniżej ocenianym przez pośredników segmentem rynku nieruchomości są domy. Budynki mogą stanieć, podobnie jak duże mieszkania – wynika z najnowszego indeksu nastrojów pośredników portalu Nieruchomosci-online.pl.

Publikacja: 26.10.2022 15:03

Domy i duże mieszkania do przeceny?

Foto: Fotorzepa/S.Mielnik

aig

Indeks nastrojów pośredników (INPON), czyli wskaźnik atmosfery na rynku nieruchomości, zanotował kolejny już spadek. W III kwartale tego roku jego wartość wyniosła 47,2 pkt. To o 1,3 pkt mniej niż w II kwartale. Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

Szukanie okazji

– Opinie agentów nieruchomości wskazują na dalsze pogarszanie się sytuacji na rynku głównie przez trudną sytuację kredytową, rosnące koszty życia i dużą niepewność co do przyszłości, o czym świadczy wartość indeksu poniżej granicy optymizmu wynoszącej 50 na 100 pkt – wyjaśnia cytowana w komunikacie Alicja Palińska z działu analiz portalu Nieruchomosci-online.pl. - Wyniki badania pokazują jednak pewną stabilizację, bo spadek wartości indeksu jest nieznaczny (o 1,3 pkt). Wpływa na to wciąż dobra sytuacja na rynku najmu oraz poprawa ocen dotycząca popytu w segmencie sprzedaży mieszkań – dodaje.

Ekspertka zaznacza, że klienci chcą kupować kawalerki i mniejsze lokale – dla siebie, albo w celach inwestycyjnych. Dominują transakcje gotówkowe. Ponad połowa pośredników przyznała, że gotówka pojawia się w ponad 80 proc. prowadzonych przez nich transakcji.

Jednopokojowe lokale sprzedają się znacznie lepiej niż większe mieszkania. - Ta ostatnia kategoria – oceniona na 41,3 pkt – jest wyraźnie poniżej progu optymizmu – mówią autorzy raportu. Wskazują też na pogorszenie się nastrojów na rynku domów (-2,4 pkt do poziomu 38,2 pkt). - Segment ten został oceniony najniżej. Dotychczas najgorsze nastroje panowały w segmencie lokali biurowych i usługowych – mówi Alicja Palińska.

– Nastroje dużej części pośredników są pesymistyczne, jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości. Lepsze perspektywy ma najem – komentuje cytowany w raporcie prof. Bogusław Półtorak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.  Zastrzega, że nie można jednak mówić o ucieczce klientów z rynku sprzedaży. – To raczej wyczekiwanie, poszukiwanie okazji – ocenia prof. Półtorak. - Agenci wskazują, że obecne zmiany nie są niczym nowym. Po okresie wzmożonej sprzedaży rynek zawsze wyhamowuje.

-Pomimo lekkiego obniżenia nastrojów na rynku najmu, co było efektem m.in. uspokojenia się sytuacji związanej z uchodźcami z Ukrainy, kategoria ta wciąż jest najwyżej oceniana przez agentów – subindeks dla kawalerek wynosi 63,5 pkt (spadek o 1,7 pkt), a dla większych mieszkań 62,7 pkt (spadek o 2,2 pkt) – wskazują analitycy portalu Nieruchomosci-online.pl.

Hossa dogasa

– Uwagę zwraca wyraźne pogorszenie nastrojów w kategorii działek (-4,5 pkt do poziomu 42,4 pkt). Inwestycja w grunty wciąż może być atrakcyjna, chroni pieniądze przed inflacją, widać jednak, że po pandemii hossa się skończyła – mówi Alicja Palińska z Nieruchomosci-online.pl. - Ma na to wpływ zbliżający się sezon zimowy, kiedy popyt na grunty naturalnie maleje.

Autorzy badania zapytali pośredników o prognozy na najbliższe miesiące. - Jeśli chodzi o sprzedaż, agenci największe prawdopodobieństwo spadku cen ofertowych w ostatnim kwartale roku widzą na rynku domów (59 proc. opinii) i większych mieszkaniach (58 proc.). Ceny kawalerek i działek powinny się ustabilizować się na aktualnym poziomie – podaje portal Nieruchomosci-online.pl.

Pośrednicy są dość podzieleni w kwestii prognoz dla rozgrzanego rynku najmu. - W przypadku kawalerek 50 proc. pośredników spodziewa się dalszych wzrostów stawek, a 38 proc. stabilizacji i tak już wysokich czynszów. Przy wynajmie większych mieszkań wyższe stawki prognozuje 46 proc. badanych, a stabilizację 40 proc. Ma to związek ze słabnącym, choć wciąż wysokim, popytem generowanym przez uchodźców z Ukrainy – tłumaczą analitycy.

Mniejsze zainteresowanie domami przewiduje 55 proc. badanych. Spadku popytu na duże mieszkania spodziewa się 49 proc. pośredników. Nie zabraknie za to chętnych na wynajem. We wzrost popytu lub jego utrzymanie wierzy ponad 80 proc. pośredników.

Nieruchomości
Zacznie się walka o gotówkowiczów
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Nieruchomości
Najem bardziej opłacalny
Nieruchomości
Gotówka ukryta w loftach
Planowanie Wydatków
Kupować mieszkanie czy czekać? Można urwać tylko kilka procent
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Nieruchomości
Sprzedaż mieszkań szuka dna