- Od czasu wywołanego wojną ogromnego skoku popytu na rynku najmu
liczba ofert wzrosła o 68 proc. Ogłoszeń jest jednak znacznie mniej niż
niż przed rokiem – wskazują autorzy raportu Expandera i platformy
Rentier.io. Z analiz wynika, że czynsze są coraz wyższe. We wrześniu
najem mieszkań był droższy niż rok temu o 28 proc. - Dzięki temu rośnie
opłacalność inwestycji w mieszkania na wynajem. Male lokale dają
rentowność na poziomie 5,9 proc. netto, co odpowiada zyskowności lokaty
bankowej z oprocentowaniem 7,29 proc. – wskazują analitycy. - Zbliżamy
się więc do momentu, gdy taka inwestycja będzie ponownie przynosiła
wyższe zyski niż najlepsza lokata,
Jest drożej
Rynek najmu rozgrzał się ponownie we wrześniu. Mieszkań na kolejny rok akademicki zaczęli szukać studenci. - W tym roku ich sytuacja była zdecydowanie gorsza. Po pierwsze mieli dużo mniej ofert do wyboru. W analizowanych przez nas 16 miastach liczba ogłoszeń to 30,8 tys., podczas gdy przed rokiem było ich 40 tys. Trzeba jednak dodać, że te 30 tys. to i tak sporo – mówią autorzy raportu.
- Jeszcze w kwietniu i maju ogłoszeń było zaledwie po ok. 18 tys. Od tego czasu dostępnych ofert przybyło więc aż o 68 proc., co jest efektem m. in. powrotu części imigrantów z Ukrainy do ojczyzny. Szukający mieszkania muszą pogodzić się ze wzrostami stawek najmu. W badanych miastach czynsze wzrosły średnio o 28 proc. - Zdecydowanie wyróżnia się Kraków, gdzie stawki najmu poszły w górę niemal o połowę (o 46 proc.). Ten ogromny wzrost w Krakowie, to jednak efekt zmian jakie zaszły kilka miesięcy temu. We wrześniu stawki były niemal na takim samym poziomie jak w sierpniu – tłumaczą analitycy.
- W pozostałych miastach kolejny miesiąc z rzędu obserwowaliśmy przewagę wzrostów. Podwyżki są jednak dużo mniejsze niż wiosną. Pojawiało się nawet kilka spadków w porównaniu z sierpniem – w sześciu z 16 badanych miast. W III kwartale tego roku najmocniej rosły stawki najmu małych mieszkań (do 35 mkw). W porównaniu z II kwartałem wzrosły aż o 7,4 proc. – Czynsze za średniej wielkości mieszkania poszły w górę o 4,7 proc., a za duże – o 2 proc. – czytamy w raporcie. – Czynsze za małe mieszkania są najwyższe w Warszawie. Najem lokalu o powierzchni 30 mkw. kosztuje już 2 571 zł. Na kolejnych miejscach są Wrocław (2 471 zł) i Gdańsk (2 400 zł). Są to stawki ofertowe bez opłat licznikowych i administracyjnych.