Aktualizacja: 19.02.2025 21:42 Publikacja: 22.09.2022 21:22
Mieszkania i pokoje wynajmują się w mgnieniu oka. Tłoczno jest także w akademikach
Foto: shutterstock
Sezon na rynku najmu w tym roku rozpoczął się wcześniej niż zwykle, bo już w lipcu. – W porównaniu z czerwcem liczba pytań o mieszkania wzrosła aż o 23,6 proc. W sierpniu dynamika nieco spadła – wyszukiwań było o 9,6 proc. więcej niż w lipcu – wskazuje Karolina Klimaszewska, analityczka Otodomu.
Z analiz serwisu wynika, że ogłoszeń jest mniej o 46 proc. niż rok temu, na co wpływ ma fala uchodźców z Ukrainy. – Z dużych miast wyjątkiem jest Gdańsk, który odbudował ofertę do poziomu sprzed końca lutego – podaje Karolina Klimaszewska. Dodaje, że studenci stanowią tylko 19 proc. najemców. – Ale od końca lata ich udział w rynku najmu jest bardzo ważny – zaznacza.
Rynek nieruchomości stygnie po latach boomu. Gorąco jest tylko w sektorze najmu mieszkań.
Klienci kupują mniejsze mieszkania. Ceny małych lokali w przeliczeniu na mkw. są jednak znacznie wyższe niż większych.
Nowe inwestycje, debiuty na kolejnych rynkach, akcje promocyjne. Dla części deweloperów to będzie intensywna jesień.
Średni czynsz za kawalerkę w Warszawie to już 2,8 tys. zł. Rok temu wystarczyło 1,8 tys. zł. Stawki gwałtownie rosną także w innych miastach – wynika z analiz portalu Morizon.pl.
Lokale na wynajem znikają błyskawicznie. Część studentów nie zwalnia mieszkań na wakacje. Boją się, że później nie znajdą przyzwoitej kwatery.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
W 2024 r. aż 44 proc. kupujących poszukiwało mieszkania jednocześnie na rynku wtórnym i pierwotnym – wynika z analiz Nieruchomosci-online.pl.
Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już pojawiły się pierwsze oferty lokali „z rządową dopłatą”. Czy projekt może wywołać gorączkę na rynku?
Rada miejska Barcelony i organizacja non profit Fondació Habitat 3 osiągnęły porozumienie w sprawie odkupienia budynku mieszkalnego Casa Orsola od funduszu Lioness Inversiones. Lokatorzy mogą już spać spokojnie. Tysiące innych w tym mieście muszą nadal walczyć.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Zasiedzenie może obejmować udział we własności lokalu, jednak nie dotyczy sytuacji, w której dana nieruchomość nie została jeszcze wyodrębniona jako samodzielny lokal. Nie jest więc możliwe np. zasiedzenie pokoju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas