Aktualizacja: 19.02.2025 08:12 Publikacja: 07.07.2022 21:06
Rosnąca rentowność najmów napędza popyt na inwestycyjne zakupy mieszkań
Foto: Shutterstock
Od marca do czerwca, jak podaje portal Nieruchomosci-online.pl, zainteresowanie lokalami na wynajem było o ponad 90 proc. większe niż w analogicznym okresie 2021 r . Popyt nakręcili uciekający przed wojną Ukraińcy. Czynszówek coraz częściej szukają też Polacy, których nie stać na kredyty hipoteczne.
Telefony od kupujących mieszkania ucichły z dnia na dzień. Klienci idą na rynek najmu. Oferty znikają w kilka godzin.
O ile jeszcze w pierwszym półroczu 2021 roku statystyczny klient szukał mieszkania z dwoma czy trzema pokojami, o tyle dziś stać go tylko na kawalerkę.
Wraz ze spadkiem sprzedaży mieszkań wyhamował wzrost ich cen. Deweloperzy zaczęli dawać rabaty. Ograniczyli też podaż nowych inwestycji.
W pierwszym kwartale roku ofertowe ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach wzrosły o kilkanaście procent.
Stalowa Form 43.45 to inwestycja spółki Dantex na warszawskiej Pradze-Północ. W miejscu dawnych drewnianych zabudowań powstanie 107 mieszkań.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Zasiedzenie może obejmować udział we własności lokalu, jednak nie dotyczy sytuacji, w której dana nieruchomość nie została jeszcze wyodrębniona jako samodzielny lokal. Nie jest więc możliwe np. zasiedzenie pokoju.
Unijna dyrektywa uszczelniająca handel w sieci to narzędzie o opóźnionym działaniu. Dlatego potrzebna jest ustawa o rejestrze mieszkań na krótki najem.
Stalowa Form 43.45 to inwestycja spółki Dantex na warszawskiej Pradze-Północ. W miejscu dawnych drewnianych zabudowań powstanie 107 mieszkań.
Kobiety bardziej czują nieruchomości. Dostrzegają więcej szczegółów, a ich ocenę nieruchomości można by nazwać oceną sercem. Często już pierwsza wizyta sprawia, że podejmują decyzję – mówi Joanna Lebiedź, właściciel biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w Warszawie.
Termin obowiązywania studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP) zostanie wydłużony o pół roku, do 30 czerwca 2026 r. Tym samym samorządy zyskają więcej czasu na przyjęcie planów ogólnych gminy (POG). Nowy termin znajdzie się w nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 17 stycznia projekt ten został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Zapowiadane w nim zmiany są ważne zarówno dla samorządów, jak i właścicieli działek. Zwłaszcza tych, którym dziś zależy na uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy (decyzji WZ).
Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już pojawiły się pierwsze oferty lokali „z rządową dopłatą”. Czy projekt może wywołać gorączkę na rynku?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas