Aktualizacja: 22.02.2025 15:24 Publikacja: 09.09.2022 13:27
Foto: Oferteo.pl
Coraz droższe kredyty nakręcają popyt na wynajem nieruchomości. Mieszkania wynajmują się błyskawicznie. Oferta się kurczy. – Znalezienie lokalu jest coraz trudniejsze – mówią przedstawiciele Oferteo.pl. Portal analizuje sytuację na rynku najmu w pierwszej połowie tego roku. Na wynajem są najczęściej oferowane mieszkania. – Stanowiły 73 proc. wszystkich ofert tego typu. Następne były domy (12 proc.), lokale handlowo-usługowe (5 proc.) i powierzchnie biurowe (5 proc.). Rzadziej wynajmowane były budynki przemysłowe (3 proc.) i działki budowlane (1 proc.) – wskazuje Oferteo.pl. Z analiz tego portalu wynika, że na rynku najmu mieszkań popyt przewyższa podaż.
Ceny mieszkań przestały rosnąć – wynika z sierpniowego odczytu barometru przygotowywanego dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej” przez JLL i obido.
Klienci kupują mniejsze mieszkania. Ceny małych lokali w przeliczeniu na mkw. są jednak znacznie wyższe niż większych.
Nawet o 50–55 proc. poszły w górę czynsze za najem mieszkań. Właściciele żądają nawet trzymiesięcznych kaucji.
Kawalerki i mieszkania dwupokojowe z oferty najmu znikają nawet w kilka godzin.
Rząd przyspiesza prace nad przepisami, które pozwolą przekształcać biurowce i galerie handlowe w mieszkania.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas