19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 00:00 Publikacja: 11.08.2022 21:10
Część opustoszałych biurowców ma świetną lokalizację
Foto: alice-photo/shutterstock
Żadnej patodeweloperki. Te wszystkie mieszkania muszą spełniać odpowiednie standardy – w takim duchu o projekcie nowego prawa pozwalającego na zmianę sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych wypowiada się Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii.
Przekształcanie opustoszałych biurowców i centrów handlowych w budynki mieszkalne to pomysł rządu na zwiększenie podaży mieszkań, także komunalnych. Nowe przepisy mają też ułatwić zmianę przeznaczenia terenów, które w lokalnym studium są zarezerwowane pod wielkopowierzchniowe obiekty handlowe. Bo tych dzisiejszy, zmieniony pandemią rynek, niespecjalnie potrzebuje. Handel przenosi się do internetu. Pustkami świeci też wiele biur. Pracujemy zdalnie albo hybrydowo. Niewykorzystane powierzchnie przynoszą straty. Stąd propozycja zmian.
Wiele biurowców i centrów handlowych pustoszeje. Obiekty, które się marnują, resort rozwoju i technologii chce przekształcać w budynki mieszkalne.
Stare centra handlowe i stare biurowce będą się mogły zamieniać w budynki mieszkalne. Rząd jest na tak. A rynek?
W lipcu sprzedano 455 mieszkań premium. To o 72 proc. więcej niż w czerwcu – podaje portal luksusowemieszkania.pl.
Remont budynków ma mniejszy wpływ na środowisko niż budowa nowych obiektów.
Przed deweloperami trudne wakacje. Będą bardziej skłonni do ustępstw. Na wielkie przeceny nie ma jednak co liczyć.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas