Aktualizacja: 13.02.2025 21:13 Publikacja: 31.07.2022 12:55
Foto: Adobe Stock
O nowoczesnych technologiach w budownictwie mówi Janusz Gutowski, dyrektor działu zarządzania nieruchomościami w firmie doradczej Axi Immo:
- Na rynku nieruchomości komercyjnych od kilku lat obserwujemy silny trend związany z dbaniem o ekologię i zrównoważony rozwój. Deweloperzy przyjmują strategię tzw. zeroemisyjności, czyli budowy nowych obiektów zgodnie z polityką obiegu zamkniętego. Ma ona na celu jak największe zredukowanie śladu węglowego, który jest jednym z czynników wpływających na zmiany klimatyczne.
W Polsce, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, rośnie zainteresowanie biurami typu flex – wynika z analiz firmy doradczej Savills.
Firma Duda Development zakończyła sprzedaż lokali w budynku należącym do Diasfery Łódzkiej.
W zrewitalizowanym obiekcie na warszawskiej Woli otwiera się odział PKO Banku Polskiego. Oferuje usługi we wnętrzach nawiązujących do lokalnych tradycji.
Stare centra handlowe i stare biurowce będą się mogły zamieniać w budynki mieszkalne. Rząd jest na tak. A rynek?
W stolicy powstaje najmniej biur od ponad dekady – podaje Walter Herz. Czynsze za najlepsze powierzchnie rosną.
The Shire – Beyond Coworking, operator elastycznych biur, zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Wilanów Office Park.
Firma Promatic podpisała długoterminową umowę najmu powierzchni w biurowcu Wola Center w Warszawie.
Deweloperzy biurowi są ostrożni. Nie budują wielu obiektów, co może skutkować tzw. luką podażową. W cenie są nowoczesne, ekologiczne powierzchnie. Firmy będą konkurować o najlepsze biura, co podbije koszty ich wynajmu.
W budynkach Varso Place w sercu Warszawy Alior Bank wynajmie 8,3 tys. mkw. biur. Do przeprowadzki szykuje się też krakowska siedziba banku.
W ubiegłym roku wynajęto w Warszawie 740 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 244 tys. w IV kwartale – wynika z analiz firmy doradczej CBRE.
Rozbudowę kompleksu City Park Wrocław kończy Ideal Idea. Nieruchomość zostanie oddana do użytku w tym roku.
Deweloper stawia na mniejsze biurowce. na które łatwiej znaleźć nabywców. Będą też nowe projekty mieszkaniowe.
Luka podażowa, wzrost czynszów, wzrost popytu na elastyczne siedziby do pracy. Tak według ekspertów Savillsa będzie wyglądał stołeczny rynek biur w 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas