Aktualizacja: 13.02.2025 23:57 Publikacja: 16.06.2022 13:20
Foto: Walter Herz
- Początek roku przyniósł wzrost popytu na biura. Katowice mogą się już pochwalić większymi zasobami od Poznania. W Warszawie wzrosły stawki najmu za najlepsze powierzchnie – podaje firma doradcza Walter Herz. - W pierwszym kwartale tego roku deweloperzy oddali o 50 proc. więcej biur niż w tym samym okresie rok wcześniej i niemal trzykrotnie więcej niż w 2020 roku. Siedem największych ośrodków biznesowych w kraju zyskało łącznie ponad 320 tys. mkw. nowej powierzchni.
Ceny materiałów wykończeniowych tak wystrzeliły, że na urządzenie metra biura od zera często nie wystarczy 1 tys. euro.
W ostatnich dwóch latach średnia wynajmowana powierzchnia biurowa w Warszawie, największym rynku w Polsce, zmniejszyła się nawet o jedną trzecią – wynika z raportu REDD.
Operator biur serwisowanych wynajął dwa piętra słynnego budynku w Poznaniu. Zaoferuje tam ponad 1,4 tys. mkw. elastycznej powierzchni do pracy.
Wielofunkcyjność zacznie wchodzić nawet do pojedynczych budynków. Ważna jest wygoda i dostęp do różnych usług.
Firmy deweloperskie i fundusze tworzą własne marki elastycznych biur. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie coworkingowe.
The Shire – Beyond Coworking, operator elastycznych biur, zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Wilanów Office Park.
Firma Promatic podpisała długoterminową umowę najmu powierzchni w biurowcu Wola Center w Warszawie.
Deweloperzy biurowi są ostrożni. Nie budują wielu obiektów, co może skutkować tzw. luką podażową. W cenie są nowoczesne, ekologiczne powierzchnie. Firmy będą konkurować o najlepsze biura, co podbije koszty ich wynajmu.
W budynkach Varso Place w sercu Warszawy Alior Bank wynajmie 8,3 tys. mkw. biur. Do przeprowadzki szykuje się też krakowska siedziba banku.
W ubiegłym roku wynajęto w Warszawie 740 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 244 tys. w IV kwartale – wynika z analiz firmy doradczej CBRE.
Rozbudowę kompleksu City Park Wrocław kończy Ideal Idea. Nieruchomość zostanie oddana do użytku w tym roku.
Deweloper stawia na mniejsze biurowce. na które łatwiej znaleźć nabywców. Będą też nowe projekty mieszkaniowe.
Luka podażowa, wzrost czynszów, wzrost popytu na elastyczne siedziby do pracy. Tak według ekspertów Savillsa będzie wyglądał stołeczny rynek biur w 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas