Aktualizacja: 14.02.2025 00:18 Publikacja: 21.04.2022 21:04
Po pandemii na znaczeniu zyskują nieruchomości wielofunkcyjne
Foto: shutterstock
Budownictwo przyszłości? Anna Branicka, architekt z Design Anatomy, mówi o wielofunkcyjnych budynkach, które optymalnie wykorzystują przestrzeń, spełniając różne oczekiwania użytkowników.
– Już dziś biurowce są uzupełniane funkcjami gastronomicznymi i usługowymi, jak sklepy, przedszkola, kluby fitness, pralnie – wskazuje Anna Branicka. – Takie rozwiązania zastosowano np. w gdańskim kompleksie Olivia Business Centre. Przewidziano także powierzchnie do spędzania wolnego czasu, rozwijania pasji i integracji. Naturalnym krokiem będzie stworzenie lokali mieszkalnych na pobyt krótko- lub długoterminowy.
Warszawski Ilmet, krakowska Plaza. Budynki znikną z powierzchni ziemi. Ustąpią miejsca nowocześniejszym obiektom.
Ważne, by w planowaniu miast uwzględniać nie tylko głos polityków i biznesu, ale też aktywistów i mieszkańców. Czasem musi pojawić się dobry przywódca – mówi Charles Montgomery, pisarz i urbanista. Autor książki „Miasto szczęśliwe".
Niemal 35 tys. mkw. elastycznej powierzchni biurowej przybyło w Polsce w 2021 roku. Najwięcej – w Warszawie.
Rośnie popyt na mieszkania w starych murach. Szukają ich także inwestorzy z Anglii, Francji, Niemiec, a nawet Australii.
Yareal rozpoczyna sprzedaż 55 mieszkań na osiedlu Soho na stołecznej Pradze-Południe. Dwa apartamentowce zostaną oddane do użytku pod koniec 2023 roku.
Resort rozwoju ogłasza nową strategię mieszkaniową. Na wsparcie będą mogli liczyć tylko kupujący nieruchomości z rynku wtórnego. – Do deweloperów nie popłynie ani złotówka – akcentuje minister Krzysztof Paszyk.
Nowe przepisy powinny uwzględniać specyfikę zarówno dużych, jak i małych spółdzielni, choćby w kwestii zlikwidowania możliwości organizowania walnych zgromadzeń w częściach.
Wykreślenie prawa zamieszkania z księgi wieczystej osoby, której miejsce pobytu jest nieznane od co najmniej kilkudziesięciu lat, a która miałaby teraz ponad 100 lat, wymaga jej rezygnacji z tego prawa lub stwierdzenia jej śmierci.
Zniknie przepis, który umożliwia organizowanie zdalnych walnych zgromadzeń w spółdzielniach, a członka spółdzielni w posiedzeniach "walnego" będą mogły reprezentować tylko osoby z najbliższej rodziny. Zmiany dobre, ale niepełne - komentują eksperci. Spółdzielcy na dniach złożą własny projekt w formie petycji.
Nie należy się spodziewać gwałtownych przecen mieszkań - mówi Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w firmie doradczej CBRE.
Plan gospodarczy rządu nie przyniósł oczekiwanego przełomu, ceny mieszkań się ustabilizowały, a Unia Europejska inwestuje miliardy w rozwój sztucznej inteligencji. Chiny walczą z odpływem inwestorów, a Komisja Europejska szykuje odpowiedź na politykę handlową Donalda Trumpa.
Podaż mieszkań wystrzeliła, ceny przestały rosnąć. Oferujący lokale z drugiej ręki godzą się na obniżki, czasem nawet o kilkanaście procent. Klienci nie spieszą się jednak z transakcjami. Minął czas, gdy nieruchomości sprzedawały się bez wysiłku.
The Shire – Beyond Coworking, operator elastycznych biur, zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Wilanów Office Park.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas