19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 13:49 Publikacja: 21.04.2022 21:04
Po pandemii na znaczeniu zyskują nieruchomości wielofunkcyjne
Foto: shutterstock
Budownictwo przyszłości? Anna Branicka, architekt z Design Anatomy, mówi o wielofunkcyjnych budynkach, które optymalnie wykorzystują przestrzeń, spełniając różne oczekiwania użytkowników.
– Już dziś biurowce są uzupełniane funkcjami gastronomicznymi i usługowymi, jak sklepy, przedszkola, kluby fitness, pralnie – wskazuje Anna Branicka. – Takie rozwiązania zastosowano np. w gdańskim kompleksie Olivia Business Centre. Przewidziano także powierzchnie do spędzania wolnego czasu, rozwijania pasji i integracji. Naturalnym krokiem będzie stworzenie lokali mieszkalnych na pobyt krótko- lub długoterminowy.
Warszawski Ilmet, krakowska Plaza. Budynki znikną z powierzchni ziemi. Ustąpią miejsca nowocześniejszym obiektom.
Ważne, by w planowaniu miast uwzględniać nie tylko głos polityków i biznesu, ale też aktywistów i mieszkańców. Czasem musi pojawić się dobry przywódca – mówi Charles Montgomery, pisarz i urbanista. Autor książki „Miasto szczęśliwe".
Niemal 35 tys. mkw. elastycznej powierzchni biurowej przybyło w Polsce w 2021 roku. Najwięcej – w Warszawie.
Rośnie popyt na mieszkania w starych murach. Szukają ich także inwestorzy z Anglii, Francji, Niemiec, a nawet Australii.
Yareal rozpoczyna sprzedaż 55 mieszkań na osiedlu Soho na stołecznej Pradze-Południe. Dwa apartamentowce zostaną oddane do użytku pod koniec 2023 roku.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy resortu rozwoju, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Sprzedaż mieszkań będzie powoli rosła – oceniają analitycy portalu Tabelaofert.pl. Czy wzrosną też ceny?
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas