Aktualizacja: 21.02.2025 11:03 Publikacja: 20.10.2022 21:34
Aroma Park Lofty – inwestycja spółki YIT na warszawskiej Białołęce
Foto: mat. pras.
Fabrykę sprzed 120 lat na warszawskiej Białołęce rewitalizuje YIT, deweloper pochodzący z Finlandii. Budynki mieszkalne w kompleksie Aroma Park powstają na terenie dawnej gorzelni drożdżowej Henryka Bienenthala przy ul. Klasyków. Inwestycja ma być gotowa w II kwartale 2024 roku.
YIT odnawia cztery świetnie zachowane obiekty historyczne: portiernię, willę fabrykancką, fabrykę i stary magazyn. 46 loftów o powierzchni od 27 do 119 mkw. znajdzie się w trzech zrewitalizowanych budynkach. Wysokość pomieszczeń to nawet 4,4 m.
Deweloperzy i klienci lubią industrialne klimaty. W starych murach powstają mieszkania, usługi, gastronomia i rozrywka.
Teren Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ na warszawskiej Pradze-Północ zrewitalizuje Liebrecht & wooD. Koszt inwestycji to niemal 150 mln euro.
Wartość transakcji na polskim rynku terenów inwestycyjnych może wynieść w tym roku nawet 8 mld zł. Deweloperzy decydują się na zakup coraz trudniejszych działek, także już zabudowanych. Bo pustych parceli dramatycznie brakuje.
W apartamentowce z mieszkaniami na wynajem zamienią się kamienice przy ul. św. Barbary i Nowy Świat w Warszawie.
Dawne fabryki, koszary, hotele i piekarnie zmieniają się w nowoczesne mieszkania, biura, akademiki. Kuszą klimatem.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas