Czy rząd posłucha USA i odda majątki ofiarom Holokaustu

Apel senatorów to najsilniejszy w historii nacisk na Polskę w sprawie reprywatyzacji.

Aktualizacja: 28.03.2018 09:39 Publikacja: 27.03.2018 20:15

Kamienice przy Próżnej w Warszawie należące przed wojną do Żydów

Kamienice przy Próżnej w Warszawie należące przed wojną do Żydów

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Premier Mateusz Morawiecki otrzymał we wtorek list podpisany przez 59 ze 100 amerykańskich senatorów, w tym tak ważnych jak Mario Rubio, Ted Cruz i John McCain. Dotyczy zwrotu majątków ofiar Holokaustu. – Tu nie chodzi o politykę czy nawet kompensacje finansowe, ale o podstawową sprawiedliwość dla ocalonych z Zagłady. Wkrótce już nie będzie osób uratowanych z Holokaustu. Śmierć w ubiegłym roku Elie Wiesela powinna być dla nas przebudzeniem. Pozostało bardzo mało czasu – mówi „Rzeczpospolitej" Gideon Taylor, szef Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO), która wyszła z inicjatywą nacisku na polskie władze.

Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita", obóz rządzący jest w tej sprawie podzielony. Podczas kryzysu w związku z nowelizacją ustawy o IPN projekt reprywatyzacyjny został schowany do szuflady w Ministerstwie Sprawiedliwości. – Pozostajemy w gotowości z projektem – mówi jednak jego współautor Kamil Zaradkiewicz, dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w MS.

Witold Cieśla, naczelnik w tym departamencie poinformował nas, że prowadzone są kolejne analizy, ustalana jest m.in. skala nacjonalizacji po 1944 roku, a do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęły następne, korzystne opinie prawne. Jednak decyzja o losach projektu należy do premiera Morawieckiego.

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, w rządzie jednomyślności nie ma. Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia przepisu o polskim obywatelstwie, wymaganym przy staraniach o zwrot nieruchomości lub uzyskanie rekompensaty. To eliminuje wszystkich Żydów mających niepolskie paszporty, często nie z własnego wyboru, ale np. w wyniku represji po 1968 roku. – I w tym punkcie być może możliwe są ustępstwa – słyszymy od osoby z otoczenia rządu.

Jak jednak dopowiada jeden z polityków prawicy, o zwrocie w naturze czy też rekompensatach za tzw. mienie bezimienne tych, którzy nie przeżyli Zagłady, mowy być nie może.

A na to najbardziej liczy strona amerykańska. – Polska powinna jak najszybciej przyjąć ustawę przyznającą rekompensatę za utracone mienie dla wszystkich, którzy byli obywatelami RP w 1939 r. i ich potomków – mówi „Rzeczpospolitej" były ambasador USA w Warszawie Daniel Fried.

Nie dla wszystkich jest to oczywiste. – W naszym imieniu wypowiadają się jacyś ludzie na świecie. Jako społeczność żydowska mieszkająca w Polsce doskonale wiemy, że jeśli tak dalej będzie, nie dostaniemy ani centa – ironizuje Artur Hofman, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Czytaj także:

Reprywatyzacja i niesprawiedliwość

Ameryka nie odpuści reprywatyzacji

Senatorzy USA piszą do premiera

Prawo karne
Prawomocny wyrok dla Dody. "Sterowała z tylnego siedzenia"
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego