Wnętrze domu powinno współgrać z duszą właściciela

Odbieramy klucze od dewelopera i co dalej? Zanim zatrudnimy ekipę remontową może warto najpierw skorzystać z usług architekta wnętrz?

Aktualizacja: 03.03.2008 07:54 Publikacja: 03.03.2008 00:08

Tak wygląda fragment nowego wystroju w bardzo dużej łazience

Tak wygląda fragment nowego wystroju w bardzo dużej łazience

Foto: Wizualizacja

Wśród wielu nabywców wciąż pokutuje przeświadczenie, że architekt wnętrz to zbędna fanaberia. Padają argumenty typu: „każdy przecież potrafi samodzielnie wybrać miejsce dla kanapy czy szafy, dokładnie tam, gdzie mu pasuje”. Tyle tylko, że działania architekta nie sprowadzają się jedynie do rozmieszczania kanap.

O to, czy warto skorzystać z takich usług, zapytaliśmy pośredników i analityków rynku (specjalnie nie samych zainteresowanych).

Zdaniem Agnieszki Jaworskiej, dyrektora marketingu i sprzedaży w Wilanów One, zdecydowanie warto zasięgnąć choćby porady architekta wnętrz. Dawniej rzeczywiście wydawało się, że takie usługi są zbędne, gdyż zarówno kolorystyka, jak i ustawienie mebli pozostaje kwestią indywidualnych upodobań. Dlaczego więc płacić komuś obcemu za projekt wnętrz, skoro mają to być wnętrza dla nas, a nie na pokaz?

– Otóż głównie po to, aby uniknąć tak typowego dla polskich domów chaosu stylistycznego, wrażenia bałaganu pomimo pozornego porządku. Architekci wnętrz to zwykle bardzo doświadczeni ludzie ze zmysłem artystycznym, którzy sprawią, że nasze ciasne, ciemne, nieustawne wnętrza nabiorą blasku, urody i dużej dozy praktyczności – mówi Agnieszka Jaworska. – Większości z nas zaprojektowane wnętrza kojarzą się z awangardą i chłodem, a wystarczy zajrzeć do któregoś z polskich miesięczników, gdzie prezentowane są fotografie wnętrz czytelników, aby się przekonać, jakie cuda może zdziałać fachowiec – dodaje.

Pośrednik Tomasz Lebiedź z Lebiedź Consulting uważa, że zatrudnienie architekta wnętrz, jeśli nas na to stać i sami nie chcemy zawracać sobie głowy projektowaniem lub nie mamy talentu, to słuszna, ale kosztowna koncepcja. Zwraca on jednak uwagę, że bardzo ważne jest, aby mieć dobry kontakt psychiczny z architektem, gdyż w przeciwnym wypadku otrzymamy mieszkanie, w którym nie będziemy mogli spokojnie spędzić nawet jednego dnia.

– Wnętrze domu powinno współgrać z duszą właściciela. Druga ważna zasada to skorzystanie z usług firmy, która świadczy kompleksowe usługi wnętrzarskie. Nic gorszego, jak osobno zatrudniać hydraulika, glazurnika, posadzkarza, elektryka, stolarza i innych. Straszna strata czasu, a ponadto pewność, że jeden fachowiec swoje niedoróbki będzie zwalał na błędy innego fachowca – mówi Tomasz Lebiedź.

Iwona Janus, dyrektor zarządzający redNet Management, także uważa, że warto wynająć architekta wnętrz, przygotowując mieszkanie na własny użytek. Pomoże on dobrać odpowiednie elementy wykończenia, by lokal jak najlepiej służył swojemu przeznaczeniu. Dzięki temu materiały wykończeniowe zostaną dostosowane do naszych możliwości finansowych i oczekiwań, a funkcjonalne i estetyczne wnętrza sprawią, że właściciel będzie się w nich czuł komfortowo. Decyzja o skorzystaniu z usług firmy świadczącej kompleksowe wykończenie wnętrz zależy od przeznaczenia lokalu i posiadanego budżetu.

– Wbrew pozorom koszty są porównywalne, jeśli nie mniejsze, a oszczędza się również czas, gdyż nie trzeba samodzielnie nawiązywać współpracy z ekipami budowlanymi, kupować materiałów wykończeniowych i pilnować terminów. Atutem jest możliwość skorzystania z preferencyjnej 7 proc. stawki podatku VAT nie tylko na materiały oraz robociznę, ale również na realizację wykończenia kuchni – mówi Iwona Janus.

Samodzielne sfinansowanie wykończenia oznacza konieczność zapłaty 22 proc VAT na wykończenie kuchni, jedynie dostęp do obu wymienionych usług za pośrednictwem jednego dostawcy umożliwia naliczenie niższej stawki podatku VAT. Jeden dostawca całej usługi oznacza także uproszczenie procesu uzgodnień projektowych.

– Nasze wydatki zwiększą się tylko o koszt projektu. To naprawdę niewiele w stosunku do uzyskanych efektów – mówi Agnieszka Jaworska.

Z kolei dr Paweł Grząbka, dyrektor zarządzający w CEE Property Group, zwraca uwagę, że deweloperzy, oferując mieszkanie, często zaznaczają na rzutach, gdzie mogą stać meble, i tak prowadzone są wszystkie instalacje. – Wybór płytek, kolorystyki mieszkania i sprzętów potrafi przynieść mnóstwo frajdy, więc polecam samodzielne zmierzenie się z tym zadaniem – mówi Paweł Grząbka. – W przypadku większych powierzchni warto natomiast skonsultować się z architektem, ponieważ może on zaproponować ciekawe rozwiązania. Dla osób oszczędnych polecam rozmowę z rodziną i przyjaciółmi, aby wspólnie zastanowić się nad możliwymi aranżacjami wnętrza – dodaje.

Nieruchomości
Dopłaty do kredytów tylko na rynku wtórnym. Co na to klienci?
Nieruchomości
Lokatorzy Casa Orsola wygrali. Wielu innych nadal walczy
Nieruchomości
Dantex na warszawskiej Pradze. Ponad sto mieszkań na Stalowej
Nieruchomości
Metr mieszkania w stołecznym Śródmieściu, cztery metry w Wałbrzychu
Nieruchomości
Pół roku więcej na plany ogólne i obowiązywanie specustawy lex deweloper