Reklama
Rozwiń

Najem krótkoterminowy. Likwidacja szarej strefy nie będzie błyskawiczna

Unijna dyrektywa uszczelniająca handel w sieci to narzędzie o opóźnionym działaniu. Dlatego potrzebna jest ustawa o rejestrze mieszkań na krótki najem.

Publikacja: 19.02.2025 04:47

Potrzebna jest ustawa o rejestrze mieszkań na krótki najem.

Potrzebna jest ustawa o rejestrze mieszkań na krótki najem.

Foto: Adobe Stock

Uszczelniająca handel przez internet unijna dyrektywa DAC7, implementowana przez Polskę w lipcu ub.r., miała być m.in. skuteczną bronią w walce z szarą strefą na rynku krótkoterminowego najmu mieszkań. Administracyjne młyny mielą jednak powoli, więc wydaje się, że skuteczniejsze będzie wprowadzenie rejestru lokali – nad czym pracuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Prezentacja projektu ustawy o regulacji najmu krótkoterminowego miała się odbyć do końca 2024 r., ale do tej pory znane są tylko założenia w formie medialnych wypowiedzi.

Czytaj więcej

Awantura o Booking Island

Narzędzie do kontroli handlu przez internet. Skarbówka zalana danymi

Zakup mieszkania na wynajem nazywany jest już sportem narodowym Polaków, a wyższość najmu krótkoterminowego nad długoterminowym polega na znacznie większej rentowności i braku ryzyka wynikającego z ustawy o ochronie praw lokatorów – choć zarządzanie takim lokalem, by miał odpowiednie obłożenie, wymaga więcej zachodu. A także... przestrzegania prawa.

Najem krótkoterminowy to nie usługa najmu prywatnego – jak klasyczny wynajem długoterminowy, który można prowadzić jako osoba fizyczna. To usługa hotelarska wymagająca prowadzenia działalności gospodarczej. Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego szacuje, że nawet 60 proc. lokali na portalach rezerwacyjnych to obiekty wystawione przez osoby prywatne, co przekłada się na 1 mld zł rocznie strat Skarbu Państwa na samych podatkach.

Zaimplementowana latem ub.r. dyrektywa DAC7 dotyczy przeciwdziałania wykorzystywania internetu do unikania opodatkowania. Platformy muszą raportować organom podatkowym w krajach członkowskich wszystkie transakcje – dotyczy to również platform z ofertami najmu mieszkań na krótko. Dla fiskusa będzie to podstawa do przeprowadzania kontroli. Pierwsze raporty – za lata 2023 i 2024 – spłynęły do 31 stycznia 2025 r. Czy zostały już wszczęte kontrole? Jak wynika z odpowiedzi resortu finansów, dane przekazane przez platformy e-commerce to gigantyczny zasób, przez który trzeba się będzie przekopać – bo to nie tylko krótki najem.

Krótki najem mieszkań będzie uregulowany – tego chcą Unia Europejska i polski rząd

„Raportowanie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przez operatorów platform za lata 2023 i 2024 nastąpiło w styczniu 2025 r. KAS dąży do przyjęcia takich założeń i metod analitycznych, aby wszelkie czynności weryfikacyjne podejmowane były jedynie względem tych, których sposób działania wzbudza wątpliwości co do rzetelności wypełniania obowiązków podatkowych oraz rozliczeń. Aktualnie są prowadzone pogłębione analizy na podstawie zgromadzonych informacji” – napisało nam biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Urzędnicy dodają, że działania KAS i dobór środków uzależniony będzie od skali zidentyfikowanego ryzyka. 

„KAS dysponuje szerokim wachlarzem oddziaływania na podatników w celu prawidłowego wywiązywania się z obowiązków podatkowych, w tym m.in. w ramach czynności sprawdzających” – podkreślają. „Natomiast efekty i podsumowania działań KAS, związanych z wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy DAC7, będą możliwe do przedstawienia w kolejnych miesiącach i latach, kiedy KAS prowadziła będzie czynności związane ze zidentyfikowanymi rozbieżnościami między danymi wynikającymi z raportowanych danych a deklaracjami składanymi przez podatników. Celem KAS jest wspieranie, a nie zakłócanie działań przedsiębiorców” – podał resort.

Czytaj więcej

Będzie 11 strategii dla turystyki. Na liście: rowery, konie, seniorzy i młodzież

Krótki najem postrzegany jest także jako uciążliwość społeczna, stąd apele takich miast jak Kraków czy Sopot o pilne ustanowienie przepisów. Ministerstwo Sportu i Turystyki pracuje nad rozwiązaniami, w tym implementacją przyjętej w 2024 r. unijnej dyrektywy nakazującej państwom członkowskim w ciągu maksymalnie dwóch lat utworzenie rejestrów mieszkań na krótki najem i ich właścicieli. Żaden portal pod rygorem kar finansowych nie będzie mógł zamieszczać ogłoszenia najmu nieruchomości/właściciela spoza tego katalogu.

W komunikacji Ministerstwa Sportu i Turystyki przewijały się też wątki zgody wspólnoty mieszkaniowej na to, by w danym bloku mieszkanie mogło być wynajmowane turystom. Pojawiał się również wątek dania gminom prawa do ustanawiania stref z zakazem najmu na doby.

Platformy zarządzające mieszkaniami na doby wietrzą interes

Wynikające z krajowej i unijnej legislacji zmiany jako okazję biznesową postrzegają spółki zarządzające mieszkaniami w imieniu właścicieli. Platforma Renters, która ma w portfelu ponad 4 tys. mieszkań w Polsce, ocenia, że może pozyskać nowych klientów, którzy przynajmniej w przejściowym okresie nie będą skłonni samodzielnie zajmować się nieruchomością, a dalej będą zainteresowani rynkiem najmu na doby, a nie długoterminowego.

– Popieramy stworzenie centralnego rejestru mieszkań na wynajem, który pozwoli wyeliminować szarą strefę i zwiększyć bezpieczeństwo zarówno właścicieli nieruchomości, jak i najemców. Nasza współpraca z właścicielami mieszkań obejmuje nie tylko zarządzanie wynajmem, ale także dbałość o jego legalność we współpracy z samorządami. W kontekście planowanych zmian w 2025 r. kluczowe będzie wybranie operatora, który skutecznie poprowadzi właścicieli przez nowy proces dostosowania prawa do aktualnych realiów rynkowych i wymagań UE – mówi Kamil Krzyżanowski, prezes Renters. – Samo wprowadzenie nowych przepisów to jedno, równie ważne jest ich faktyczne przestrzeganie i kontrolowanie podmiotów, które funkcjonują poza systemem – zaznacza.

O rynku najmu krótkoterminowego będziemy rozmawiać 26 lutego podczas IX Spotkania Liderów Branży Nieruchomości.

Uszczelniająca handel przez internet unijna dyrektywa DAC7, implementowana przez Polskę w lipcu ub.r., miała być m.in. skuteczną bronią w walce z szarą strefą na rynku krótkoterminowego najmu mieszkań. Administracyjne młyny mielą jednak powoli, więc wydaje się, że skuteczniejsze będzie wprowadzenie rejestru lokali – nad czym pracuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Prezentacja projektu ustawy o regulacji najmu krótkoterminowego miała się odbyć do końca 2024 r., ale do tej pory znane są tylko założenia w formie medialnych wypowiedzi.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Biuro pod kontrolą. Inteligentne rozwiązanie dla biura pełnego bodźców.
Rynek nieruchomości
Sprzedaż mieszkań nowych i z drugiej ręki trwa coraz dłużej
Rynek nieruchomości
Artur Popko, prezes Budimeksu: Bardzo duże nadzieje wiążemy z wojskiem, nie tylko w Polsce
Rynek nieruchomości
UOKiK odpowiada w sprawie cen mieszkań. Jakie obowiązki mają deweloperzy?
Materiał Promocyjny
Unikalna okazja inwestycyjna w sercu Warszawy