Bestsellery Empiku: Sapkowski i „Wiedźmin" zwyciężają szósty raz, Dawid Podsiadło - siódmy

W Warszawie Bestsellery Empiku 2024. Plebiscyt pokazuje, po jakie książki, filmy, płyty najchętniej sięgamy. Noblistka Han Kang i Szczepan Twardoch przegrali z Valérie Perrin. sanah zwyciężyła jako autorka albumu „Kaprysy”.

Publikacja: 19.02.2025 12:46

Gala Bestsellerów Empiku

Gala Bestsellerów Empiku

Foto: Monika Kuc

Rekordzistą w kategorii Bestsellery książkowe został Andrzej Sapkowski, który po raz szósty zdobył statuetkę w plebiscycie czytelników.

Jego książka „Wiedźmin. Rozdroże kruków” (superNOWA – Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA) zwyciężyła w kategorii Literatura popularna. W liście skierowanym do czytelników autor, podpisujący się jako ojciec Wiedźmina, dziękował im, pisząc, że „gdyby nie było czytelnika, nie byłoby ani książki, ani jej autora".

W kategorii Literatura piękna laureatką została powieść „Zapomniane niedziele” (Wydawnictwo Albatros) francuskiej autorki Valérie Perrin. Książkę tę czytelnicy kupowali częściej niż m.in. powieść „Nie mówię żegnaj” koreańskiej laureatki Nobla Han Kang, czy „Powiedzmy, że Piontek” Szczepana Twardocha.

Czytaj więcej

Nowy „Wiedźmin” Sapkowskiego, czyli wunderkind na dorobku

Osobiście nagrodę odebrały Jolanta Kwaśniewska i Emilia Padoł za wywiad-rzekę „Pierwsza Dama” (Wydawnictwo W.A.B.), która zwyciężyła w kategorii Literatura faktu.

Młodsi czytelnicy po raz kolejny w kategorii Literatura polska dla dzieci najchętniej wybierali edukacyjną książkę Adama Mirka. Autor nagrodzonej w ubiegłym roku książki „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą”, tym razem odebrał swoją drugą statuetkę za „Glutologię” z ilustracjami Kasi Cerazy (Znak Emotikon) .

Hitem produkcji audio okazał się kryminał „Żółć” Małgorzaty Oliwii Sobczak w interpretacji Marcina Popczyńskiego (Wydawnictwo W.A.B.). Wśród podcastów największą popularnością cieszył się reportaż „Zbrodnie, które nie dają mu spokoju” autorstwa Michała Fajbusiewicza i Jolanty Gwardys. Cykl fabularyzowanych opowieści o zbrodniach, które mimo intensywnego śledztwa nie znalazły finału. W kategorii audio nagrody wręczali Maria Peszek i Piotr Głowacki.

Muzyczni ulubieńcy

Bestsellera Empiku w kategorii Pop & Rock odebrała sanah za album „Kaprysy”, pokonując w tej konkurencji m.in. Billie Eilish i Rogera Watersa. sanah już po raz czwarty została zwyciężczynią Bestsellerów.

W kategorii Rap & Hip-Hop zwyciężył KęKę z albumem „04:01”. - Ta płyta jest o tym, że po nocy przychodzi dzień, a po czwartej zawsze jest czwarta jeden. Nawet jeśli teraz jesteś gdzieś tam w najczarniejszej nocy i myślisz, że to się nigdy nie skończy, to: skończy się. Wyjdzie słońce – mówił podczas Gali

W kategoriach muzycznych kategoriach statuetki wręczali Małgorzata Ostrowska razem z L.U.C.-em

Artystą Muzycznym Roku został Dawid Podsiadło, a największą literacką popularnością cieszył się „Wiedźmin. Rozdroże kruków” Andrzeja Sapkowskiego. 

Kino polskie

Kinomani najchętniej w ubiegłym roku obserwowali dalsze losy ulubionych bohaterów. W kategorii Kino polskie zwyciężyły „Listy do M. Pożegnania i powroty” – kolejna część serii, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością.

Bestsellera Empiku zdobyła także najnowsza produkcja studia Pixar „W głowie się nie mieści 2”. Film podbił serca dzieci i dorosłych. Statuetkę Bestsellera Empiku 2024 w imieniu polskiej obsady dubbingowej odebrali Cezary Pazura i Agata Kowal.

Twórcy Roku

Głosowanie w aplikacji Empik na Twórcę Roku - pisarza, artysty muzycznego i twórcę internetowego wzbudziło wiele emocji, bo trwało do ostatnich chwil przed ogłoszeniem wyników. Uczestniczyło w nim ponad 200 tysięcy osób.

Pisarzem Roku został Remigiusz Mróz. Artystą Muzycznym Roku – Dawid Podsiadło (to jego już siódma statuetka).

Twórcą Internetowym Roku został Łukasz Wala, były judoka, który po wypadku podejmuje z pasją i determinacją tematy ważne dla osób z niepełnosprawnością i obala powszechne stereotypy.

Czytaj więcej

Polsko-brytyjski sezon kulturalny. Szereg wydarzeń w obu krajach

Odkrycia Empiku

Laureatów w kategorii „Odkrycia Empiku” wybierało jury, przyznając nagrody utalentowanym twórcom, którzy wytyczają nowe artystyczne szlaki. W dziedzinie literatury zwycięzcą został Jul Łyskawa za „Prawdziwą historię Jeffreya Watersa i jego ojców” – groteskową opowieść, łączącą humor z refleksją nad ludzkim losem.

Muzycznym Odkryciem Empiku okazała się Jea Mira - za album „Girl’s Notes” z oryginalnymi kompozycjami i autorskimi tekstami, dotyczącymi relacji i emocji.

W kategorii Film statuetkę odebrały reżyserski Klara Kochańska-Bajon i Jagoda Szelc za serial „Matki Pingwinów”, wysoko oceniony za „autentyczne i odważne podejście do rodzicielstwa”.

Laureaci Odkryć razem ze statuetką otrzymali po 30 tys. zł na dalszy rozwój artystyczny.

Podczas uroczystej Gali, którą prowadził Marcin Prokop, występowali tegoroczni laureaci: sanah oraz KęKę. A także Roxie Węgiel, Krzysztof Zalewski, Maria Peszek, Małgorzata Ostrowska, Margaret, Kaśka Sochacka, Oskar Cyms, Lanberry, Wiktor Dyduła i Kasia Sienkiewicz.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpił Damiano David, który zaśpiewał kultowe „Born with a Broken Heart” oraz fragment nowego singla „Next Summer”. Włoska gwiazda odwiedzi ponownie Warszawę z pełnym koncertem we wrześniu.

Rekordzistą w kategorii Bestsellery książkowe został Andrzej Sapkowski, który po raz szósty zdobył statuetkę w plebiscycie czytelników.

Jego książka „Wiedźmin. Rozdroże kruków” (superNOWA – Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA) zwyciężyła w kategorii Literatura popularna. W liście skierowanym do czytelników autor, podpisujący się jako ojciec Wiedźmina, dziękował im, pisząc, że „gdyby nie było czytelnika, nie byłoby ani książki, ani jej autora".

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Muzeum Sztuki Nowoczesnej: współczesność w czterech kadrach
Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Wojna szybko się nie skończy – Aldona Hartwińska
Kultura
Anna Łazar dyrektorką Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie
Kultura
NIK w MSN. Czy kontrola wpłynie na kampanię prezydencką Rafała Trzaskowskiego?
Kultura
Biblię Gutenberga można wystawiać tylko przez 60 dni w roku