Mój "pra-wujek" (brat mojego dziadka) wpisał mnie do testamentu jako jedynego spadkobiercę. Nie posiada innych krewnych, którym należałby się zachowek. Wobec niego znajduję się w II grupie podatkowej (proszę mnie sprostować). Czy w przypadku nabycia po nim nieruchomości będę musiał płacić podatek od spadku? Zamierzam się u niego zameldować - czy to zwolniłoby mnie od podatku od spadku? Co może mnie zwolnić od takiego podatku? Wujek żyje i nie ma możliwości przekazania mi tej nieruchomości przed jego śmiercią.
- P. U.
Czytelnik prawidłowo zaliczył się do II grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (dalej upsd) do tej właśnie grupy należą m.in. zstępni rodzeństwa, czyli dzieci, wnuki, prawnuki itd. siostry lub brata. Pokrewieństwo między czytelnikiem a bratem jego dziadka jest zbyt dalekie, by mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku przysługującego na podstawie art. 4a upsd członkom najbliższej rodziny. Samo zameldowanie u wujka nie pozwoli uniknąć zapłaty podatku.
Co do zasady osoby z II grupy podatkowej zobowiązane są do zapłacenia podatku od spadku według skali z art. 15 ust. 1 upsd. Jednak i dla nich ustawodawca przewidział niemałe korzyści, jeśli tylko spełnione są pewne warunki.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 2 upsd w przypadku nabycia przez osoby zaliczane do II grupy w drodze dziedziczenia: