Taką propozycję rozstrzygnięcia w dwóch polskich sprawach zaproponował dzisiaj Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości rzecznik generalny.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda wykładnię przepisów dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Wniosek do Trybunału skierował polski Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznający skargi kasacyjne na wyroki sądów administracyjnych w dwóch sprawach dotyczących objęcia podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości nabytych jako grunty rolne i przekształconych następnie w grunty przeznaczone pod zabudowę (sygnatura ETS C?180/10 i C?181/10). W obu przypadkach organy podatkowe uznały sprzedaż nieruchomości za objętą podatkiem VAT.
Nabyli rolne, sprzedali budowlane
W pierwszej sprawie chodziło o stopniową sprzedaż działek stanowiących części nieruchomości nabytej w 1996 r. W owym czasie nieruchomość ta znajdowała się na terenie przeznaczonym do produkcji rolnej zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Właściciel, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, nabył tę nieruchomość z zamiarem prowadzenia tam działalności rolniczej, którą prowadził w latach 1996–1998. W 1997 r., w związku ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, nieruchomość ta została przekształcona w grunt przeznaczony pod zabudowę letniskową. W 1999 r. właściciel podzielił ją na 64 działki, które postanowił sprzedać. Sprzedaż pierwszej z nich nastąpiła w 2000 r.
W drugiej sprawie chodzi o okazjonalną sprzedaż działek wchodzących w skład gospodarstwa rolnego nabytego jako grunt rolny bez prawa do zabudowy i użytkowanego w celu prowadzenia działalności rolniczej. W związku ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego część gruntów rolnych została przeznaczona pod zabudowę mieszkaniowo?usługową. Właściciele dokonali 13 transakcji sprzedaży działek w 2004 r., w tym 9 po przystąpieniu Polski do UE, 14 podobnych transakcji w 2005 r. i 20 w 2006 r. Z tego tytułu sprzedaży zbywcy zarejestrowali się, zgodnie z interpretacją organów podatkowych, którą otrzymali w 2004 r., jako podatnicy podatku VAT objęci systemem ryczałtowym.
Dochody stałe czy okazjonalne
Rzecznik generalny Ján Mázak przedłożył dzisiaj Trybunałowi Sprawiedliwości opinię w tych sprawach. Proponuje m.in., by Trybunał orzekł, że ustalenie, czy określona osoba jest podatnikiem podatku VAT wymaga dokonania przez sąd krajowy oceny, czy wykorzystywanie omawianego dobra polegające na jego stopniowej sprzedaży następuje w celu uzyskania stałych dochodów, z uwzględnieniem całości okoliczności sprawy, w szczególności czynników wskazujących na zamiar dokonywania tych transakcji w sposób powtarzalny. Nie ma przy tym znaczenia, że właściciel tego dobra nie nabył go w celu późniejszej sprzedaży ani że zostało ono przeniesione do majątku osobistego właściciela i tym samym wyłączone z działalności gospodarczej odrębnej od tej, z tytułu której osobę tę uznaje się za podatnika podatku od wartości dodanej.