Wyburzenie mieszkania a udziały w nieruchomości wspólnej - uchwała Sądu Najwyższego

Po wyburzeniu mieszkania w dwulokalowym budynku wygasa odrębna własność tego lokalu, a udziały w nieruchomości wspólnej przekształcają się w udziały we współwłasności gruntu pod budynkiem.

Aktualizacja: 20.05.2019 11:31 Publikacja: 20.05.2019 08:01

Wyburzenie mieszkania a udziały w nieruchomości wspólnej - uchwała Sądu Najwyższego

Foto: Adobe Stock

Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą udziału w nieruchomości wspólnej. Spór dotyczył budynku dwurodzinnego w Szczecinie. Doszło jednak do rozebrania części budynku i zostało tylko jedno mieszkanie. Rozstrzygniecie tego sporu było ważne ze względu na ustalenia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Sąd Rejonowy oddalił powództwo, a Sąd Okręgowy w Szczecinie nabrał wątpliwości natury prawnej. Postanowił więc zadać dwa pytania SN. Pierwsze, jaki jest skutek prawny wyburzenia lokalu stanowiącego odrębną własność dla związanego z tym lokalem udziału w nieruchomości wspólnej. I drugie pytanie, czy w przypadku wyburzenia jednego z dwóch lokali stanowiących przedmiot odrębnej własności prowadzącego do utraty jego bytu prawnego następuje ustanie prawa odrębnej własności drugiego istniejącego lokalu.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?