Debata: Szczepienie to najlepsza ochrona przed pneumokokami

Finansowanie optymalnej szczepionki przeciwko pneumokokom nie jest kosztem, tylko inwestycją – uznali eksperci.

Publikacja: 05.07.2018 19:15

Uczestnicy debaty „Program szczepień ochronnych w Polsce: szanse i wyzwania”: dr hab. Anna Skoczyńsk

Uczestnicy debaty „Program szczepień ochronnych w Polsce: szanse i wyzwania”: dr hab. Anna Skoczyńska, prof. Waleria Hryniewicz, Renata Furman, prof. Teresa Jackowska, Karolina Kowalska, dr Aneta Górska-Kot, dr hab. Maciej Niewada, prof. Ron Dagan

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Decyzja o refundacji szczepionki stosowanej w ramach kalendarza szczepień obowiązkowych powinna być oparta na najnowszych danych epidemiologicznych i uwzględniać długofalowe skutki zdrowotne, a co za tym idzie – także ekonomiczne – uważają uczestnicy debaty „Program szczepień ochronnych w Polsce: szanse i wyzwania", która odbyła się w siedzibie „Rzeczpospolitej".

Eksperci przedstawili najnowsze dane dotyczące zachorowań wywołanych przez pneumokoki, zaprezentowane w raporcie „Szczepienia przeciw Streptococcus pneumoniae. Konsekwencje epidemiologiczne wprowadzenia powszechnych szczepień ochronnych przeciw Streptococcus pneumoniae, w pytaniach i odpowiedziach". Zastanawiali się też, czy wybór szczepionki przeciw pneumokokom, która od 2017 r. wykorzystywana jest w szczepieniu populacyjnym, był optymalny. Przed erą antybiotyków pneumokok, czyli Streptococcus pneumoniae albo dwoinka zapalenia płuc, nazywany był „kapitanem, który prowadzi pacjentów na tamten świat". Już wówczas wiedziano, że powoduje wiele ciężkich chorób z wysoką śmiertelnością i dużą liczbą groźnych powikłań.

Pozostało 95% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy