Lasy chronią klimat - wchłaniają dwutlenek węgla

Aż 30 ton dwutlenku węgla na rok może wchłonąć hektar lasu sosnowego – obliczyli polscy specjaliści

Aktualizacja: 29.10.2010 03:07 Publikacja: 28.10.2010 19:00

Lasy chronią klimat - wchłaniają dwutlenek węgla

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman

Aleksandra Stanisławska z Brukseli

– Między 1990 a 2005 rokiem zalesienie w Europie wzrosło o 13 mln ha – ogłosili przedstawiciele Komisji Europejskiej podczas konferencji Climate Action w Brukseli. – Staramy się zwiększać powierzchnię lasów na naszym kontynencie. To jeden z najlepszych sposobów walki z globalnym ociepleniem.

Wycinka lasów na świecie jest odpowiedzialna aż za 17 proc. emisji dwutlenku węgla powstałych na skutek ludzkiej działalności. Rośliny w procesie fotosyntezy pochłaniają ten obecnie najbardziej dla nas kłopotliwy gaz cieplarniany, a wytwarzają tlen. Im więc mniej jest lasów, tym więcej CO2 ulatuje do atmosfery. Rachunek jest prosty.

 

 

Ile dokładnie dwutlenku węgla jest w stanie wchłonąć las? Proces ten jest dość skomplikowany i zależy od bardzo wielu czynników, m.in. gatunku dominujących w lesie drzew, ich wieku czy rodzaju gleb. Te wszystkie elementy udało się uwzględnić w raporcie grupie polskich naukowców, którzy od 2007 roku badają nasze rodzime drzewostany pod kątem absorpcji dwutlenku węgla.

– Jeśli chodzi o zakres badań, jest to największy tego typu projekt badawczy na świecie – mówi koordynator projektu dr inż. Paweł Strzeliński z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Przebadaliśmy osiem gatunków drzew i 13 gatunków krzewów, wykorzystując do tego m.in. zdjęcia lotnicze, georadary oraz naziemny i lotniczy skaner laserowy.

 

 

"Bilans węgla w biomasie drzew głównych gatunków lasotwórczych Polski" skupia naukowców z sześciu ośrodków. Zakończenie prac planują na grudzień przyszłego roku.

Jednak już teraz badacze zdradzają, że jeden hektar polskiego lasu sosnowego jest w stanie pochłonąć około 30 ton CO2 na rok, co odpowiada około 8 tonom czystego węgla. To kluczowa dla nas informacja, bo lasy iglaste pokrywają około 76 proc. zalesionej powierzchni naszego kraju, a wśród nich aż 69,5 proc. miejsca zajmują lasy sosnowe i modrzewiowe.

– Uzyskany wynik jest wartością wysoką i wskazuje na duży potencjał lasów sosnowych. Dotyczy drzewostanów w wieku powyżej 50 lat, porastających grunty porolne – wyjaśnia dr inż. Strzeliński. – To ważna informacja, ponieważ bardzo młode lasy tego samego gatunku mogą więcej dwutlenku węgla emitować, niż pochłaniać. Z analiz wynika, że ten gaz cieplarniany najlepiej asymilują drzewostany mające 50 – 100 lat.

– W polskich lasach przeważają drzewa mające od 40 do 80 lat, a co siódme drzewo ma ponad 100 lat – mówi Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych. – Średni wiek drzew w Lasach Państwowych to 60 lat.

Polscy badacze odkryli też, że aż 46 proc. zasobów węgla kryje się w materii organicznej w leśnej glebie. W pniu odnaleziono około 19 proc. tego pierwiastka, a w koronie i korzeniach – po 7 proc.

Lasy zajmują 29,1 proc. powierzchni naszego kraju, co plasuje nas w europejskiej średniej. Niestety, pod względem emisji dwutlenku węgla wybiegamy już ponad przeciętną. Polska wypuszcza do atmosfery niemal 750 tys. ton dwutlenku węgla na dobę (204 mln ton w 2009 roku), co daje nam miejsce w pierwszej dwudziestce jego największych emitentów.

Aleksandra Stanisławska z Brukseli

– Między 1990 a 2005 rokiem zalesienie w Europie wzrosło o 13 mln ha – ogłosili przedstawiciele Komisji Europejskiej podczas konferencji Climate Action w Brukseli. – Staramy się zwiększać powierzchnię lasów na naszym kontynencie. To jeden z najlepszych sposobów walki z globalnym ociepleniem.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Materiał Partnera
Roman jest przełomowy. W kosmiczną misję zaangażowani są Polacy. Co i jak będą badać?
Nauka
Rewolucyjne odkrycie biologów. Bonobo porozumiewają się w sposób podobny do ludzi?
Nauka
Wilki straszne zostały wskrzeszone? Niezwykły eksperyment z wymarłym gatunkiem
Materiał Partnera
Sąsiedzi-turyści. Czy Warszawa powinna ograniczyć najem krótkoterminowy?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Naukowcy kłócą się o jeszcze większy Wielki Zderzacz Hadronów. Plany CERN podzieliły badaczy