Naukowcy wyznaczyli datę całkowitego wyginięcia ludzkości. Powstanie superkontynent nie do przeżycia

Z artykułu naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego, opublikowanego w czasopiśmie „Nature Geoscience” wynika, że ​​wszystkie ssaki, w tym ludzie, mogą wyginąć w ciągu 250 milionów lat.

Publikacja: 28.09.2023 10:24

Naukowcy wyznaczyli datę całkowitego wyginięcia ludzkości. Powstanie superkontynent nie do przeżycia

Foto: stock.adobe.com

qm

„Całe życie ostatecznie zniknie w efekcie niekontrolowanego efektu cieplarnianego (...) w ciągu kilku miliardów lat. Jednak warunki, które sprawią, że Ziemia nie będzie nadawała się do zamieszkania dla ssaków, mogą wystąpić wcześniej, z powodu długotrwałych procesów związanych z tektoniką płyt” - czytamy w omówieniu artykułu.

Naukowcy z brytyjskiej uczelni twierdzą, że za 250 milionów lat wszystkie obecnie istniejące kontynenty połączą się w jeden superkontynent, nazwany Pangea Ultima. Ma on być położony w tropikalnym regionie, wzdłuż równika. Prognozy co do jego kształtu są różne, ale eksperci są zgodni co do jednego – kontynenty połączą się w gorący, suchy i praktycznie niezdatny do zamieszkania obszar.

Czytaj więcej

Świat wkracza w szóste masowe wymieranie?

Przesuwające się płyty tektoniczne doprowadzą do zwiększonej emisji dwutlenku węgla, co spowoduje silne ocieplenie planety. Ponadto zwiększy się ilością energii, emitowanej przez Słońce, co również spowoduje podniesienie temperatury w ziemskiej atmosferze.

Pangea Ultima. Ludzkość może przetrwać w przypadku realizacji scenariusza science fiction

- Rezultatem będzie w dużej mierze wrogie środowisko, pozbawione źródeł pożywienia i wody dla ssaków – powiedział Alexander Farnsworth, jeden z naukowców zaangażowanych w badanie.

Według niego tylko 8-16 proc. powierzchni lądów będzie nadawać się do życia dla ssaków. Niektóre gatunki, które przystosują się do nowych warunków, mogą przetrwać, ale i tak będzie to oznaczać masowe wymieranie. „Hibernacja (sezonowa adaptacja do przedłużających się okresów niedoboru pożywienia i zimna) i jej odpowiednik w czasie upałów, estywacja, to od milionów lat skuteczne strategie stosowane przez ssaki w celu radzenia sobie ze względnie ekstremalnymi temperaturami” - piszą naukowcy, podkreślając jednocześnie, że tylko niewielka część ssaków zapada w sen z powodu ciepłych warunków pogodowych

Foto: nature.com

Zdaniem Farnswortha człowiek nie będzie w stanie przeżyć w nowych warunkach. Ludzkość może jednak przetrwać, jeśli stworzy kontrolowane środowisko klimatyczne z zasobami odnawialnymi, a na razie jest to - jak określił naukowiec - science fiction.

Nauka
Wilki same się udomowiły? Ciekawy wynik matematycznej symulacji
Nauka
Zaskakujące odkrycie dotyczące jądra Ziemi. Co dzieje się w środku planety?
Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać