Aktualizacja: 28.03.2016 20:49 Publikacja: 28.03.2016 18:01
Robert De Niro liczył, że film wywoła dyskusję. Udało się
Foto: AFP, Mark Ralston Mark RALSTON
Naukowcy przyznają, że do kompromitacji festiwalu był tylko krok. Dokumentalny film nakręcony przez antyszczepionkowego aktywistę Andrew Wakefielda powtarza nieprawdziwe tezy, które naukowcy dawno obalili. A samemu Wakefieldowi udowodnili ordynarne oszustwo.
Chodzi o film „Vaxxed: From Cover-Up to Catastrophe". Opisuje on badania nad związkiem podawania dzieciom szczepionki MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) a autyzmem i zapaleniem jelit. Według Wakefielda wielkie korporacje farmaceutyczne i rządy ukrywają przed obywatelami prawdę o efektach ubocznych szczepionek.
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama, uchodzącej za najbardziej „niegościnne” miejsce na Ziemi. Wykorzystali do tego nowatorską technikę separacji DNA, która może okazać się pomocna podczas badań prowadzonych w innych ekstremalnych środowiskach.
Już wkrótce przed nami wyjątkowa pełnia, w czasie której będzie można zobaczyć ostatni w tym roku superksiężyc zwany Księżycem Bobrów lub Mroźnym Księżycem. Jego obserwacja możliwa będzie bez użycia specjalistycznego sprzętu.
10 lat temu na Półwyspie Jamalskim na Syberii natrafiono na tajemniczy krater. Był otoczony ogromnymi bryłami gleby i lodu, co świadczyło o tym, że pojawił się w wyniku wybuchu. Dziś naukowcy mają nową hipotezę dotyczącą jego powstania.
Park Narodowy Yellowstone kryje pod swą powierzchnią jeden z najciekawszych obiektów geologicznych na świecie. Możliwości superwulkanu działają na wyobraźnię zwiedzających park. I wywołują powtarzające się pytanie o prognozowaną „datę wybuchu”.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ewolucja gatunków to proces, który trwa co najmniej kilka lub kilkanaście tysięcy lat. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach może zająć znacznie mniej czasu. Najnowszy eksperyment wykazał, że ślimaki morskie potrzebowały na to zaledwie 30 lat.
Ameryka zwraca się ku antyszczepionkowcom. Polska chce uczyć, jak rozpoznawać rozsiewane przez nich nieprawdziwe informacje.
Jak wskazują najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2023 roku na odrę zmarło szacunkowo 107,5 tys. osób. Głównie były to dzieci poniżej 5. roku życia. Liczba zachorowań drastycznie wzrasta.
Rośnie liczba infekcji dróg oddechowych. Warto się testować, zaszczepić i zadbać o swoją odporność.
Słowacki rządowy pełnomocnik ds. dochodzenia w sprawie pandemii uważa szczepionki mRNA za niebezpieczne i wzywa do ich zakazania. Kwestionuje on również samą pandemię COVID-19.
Szczepionka Euvax B, podawana w ramach ochrony przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby tupu B, została wstrzymana z powodu zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego.
Od 1 września powszechny program szczepień przeciw HPV został rozszerzony. Mogą z niego korzystać dzieci od 9. do 14. roku życia. Rusza też wspólny program szczepień w szkołach podstawowych.
W sobotę 31 sierpnia ważność straci 25,3 mln szczepionek przeciw COVID-19 - informuje portal rynekzdrowia.pl. Zostaną one prawdopodobnie zutylizowane. W efekcie od września w Polsce nie będzie czym szczepić.
Kara dla lekarza za składanie naukowo nieuzasadnionych oświadczeń o nieskuteczności szczepionek nie narusza prawa do swobody wypowiedzi - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas