Polska zniszczy 25 mln szczepionek przeciw COVID-19. We wrześniu się nie zaszczepisz

W sobotę 31 sierpnia ważność straci 25,3 mln szczepionek przeciw COVID-19 - informuje portal rynekzdrowia.pl. Zostaną one prawdopodobnie zutylizowane. W efekcie od września w Polsce nie będzie czym szczepić.

Publikacja: 30.08.2024 13:53

25 mln szczepionek przeciw COVID-19 traci ważność

Szczepienie na COVID-19

25 mln szczepionek przeciw COVID-19 traci ważność

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Od września nie będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19. Wraz z końcem sierpnia mija termin ważności wszystkich zapasów szczepionek zgromadzonych w naszym kraju.

Koniec terminu ważności szczepionek przeciw COVID-19

Zgodnie z danymi Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), na które powołuje się portal rynekzdrowia.pl, w polskich magazynach zgromadzonych jest obecnie ponad 25,3 mln szczepionek przeciw COVID-19. Ich data ważności jednak w niektórych przypadkach już minęła, a w innych – minie wkrótce.

Jak wynika z wydanego 24 lipca 2024 roku Komunikatu nr 35 Ministra Zdrowia w sprawie realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2023/2024 termin ważności:

  • Nuvaxovid XBB.1.5. (w dawce dla osób w wieku 12+ lat) – to 31 sierpnia 2024 rok;
  • Comirnaty BA.4–5 – to 31 lipca 2024 rok;
  • Comirnaty (w dawce dla dzieci Junior 5-11 lat) – to 31 sierpnia 2024 rok.

W związku z tym, że w sobotę 31 sierpnia wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 stracą ważność, zostaną – zgodnie z nieoficjalnymi informacjami uzyskanymi przez serwis rynekzdrowia.pl – przeznaczone do zniszczenia. Ministerstwo Zdrowia i RARS zapytane przez portal o liczbę i wartość szczepionek mających trafić do utylizacji oraz koszt samej procedury, nie udzieliły oficjalnych odpowiedzi. Zniszczenie 25 mln szczepionek oznacza – zdaniem serwisu – zmarnowanie ok. 25 mld zł.

Czytaj więcej

Powrót maseczek jesienią? Rekomendacje GIS nadal aktualne

Od września brak możliwości szczepień przeciw COVID-19

Utylizacja szczepionek oznacza, że już od początku września Polska zostanie bez ich zapasu. Nowe szczepionki mają pojawić się w październiku, a być może dopiero w listopadzie. Tyle bowiem potrwać może oczekiwanie na zmodyfikowane szczepionki przeciw COVID-19, które dostosowane będą do nowego wariantu wirusa. O złożeniu na nie zamówienia w lipcu informowała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Na ten moment wszystkie firmy, które przygotowały takie szczepionki, czekają na dopuszczenie ich do użytku przez Europejską Agencję Leków (EMA).

O braku od września możliwości szczepień przeciw COVID-19 informowało we wspomnianym lipcowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia: „Od 31 sierpnia br. do czasu wydania nowych zaleceń przez Ministra Zdrowia w sprawie realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2024/2025, zapisy na wizyty, jak również szczepienia nie będą wykonywane w podmiotach POZ oraz aptekach”.

Wzrost zachorowań na COVID-19

W ostatnich dniach obserwowany jest wzrost zachorowań na COVID-19. 22 sierpnia Ministerstwo Zdrowia informowało o niemal 1,2 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, natomiast 27 sierpnia zdiagnozowano ich już prawie 2 tys. Za większość zakażeń odpowiada dominujący obecnie wariant FLiRT. Główne objawy zakażenia to zmęczenie, osłabienie, gorączka, kaszel, ból gardła i bóle mięśniowo-stawowe. U niektórych osób pojawiają się ponadto bóle brzucha, wymioty i biegunka.

Czytaj więcej

Nowy wariant wirusa mpox groźniejszy. Polska aktualizuje wytyczne

Temat wyraźnego w ostatnim czasie wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 poruszony został 29 sierpnia w czasie konferencji prasowej „Gotowi na sezon. Startuje sezon szczepień 2024/2025”, na której przedstawiono rekomendacje ekspertów na temat szczepień w profilaktyce układu oddechowego. W ocenie prof. Adama Antczaka, Przewodniczącego Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, aktualny wzrost zachorowań stanowi zapowiedź poważnej sytuacji jesienią. Do tej pory w żadnym roku bowiem nie notowano w sierpniu tak dużej liczby chorych. Może to oznaczać, że jesienna fala COVID-19 będzie miała miejsce szybciej niż w ostatnim czasie, kiedy występowała na przełomie października i listopada.

W zakresie ochrony przed COVID-19 cały czas ważna jest profilaktyka, o której przypominają lekarze i Główny Inspektorat Sanitarny. W jej ramach ważne są m.in. takie działania jak częsta higiena rąk czy zakrywanie za pomocą jednorazowej chusteczki ust i nosa podczas kaszlu i kichania. Rekomendowane jest również używanie maseczek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych, w których istnieje ryzyko bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, a także zachowanie dystansu w kontaktach z osobami chorymi.

COVID19 i choroby zakaźne
Prof. A. Fal: "hMPV nie ma potencjału pandemicznego"
COVID19 i choroby zakaźne
Krztusiec w 2024 roku. 35-krotny wzrost liczby zachorowań
COVID19 i choroby zakaźne
Wirus HMPV w natarciu? Eksperci: nie grozi nam powtórka z COVID-19
COVID19 i choroby zakaźne
Czym jest HMPV? W Chinach liczba zakażonych wirusem rośnie
COVID19 i choroby zakaźne
Co już wiemy, a czego jeszcze nie o Covid-19? Pięć pytań