List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec

Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wysłał do prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa list, w którym wspomniał między innymi o kwestii reparacji za szkody wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej.

Publikacja: 21.11.2024 16:41

Europoseł Arkadiusz Mularczyk napisał do prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa

Europoseł Arkadiusz Mularczyk napisał do prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński, ALLISON ROBBERT / POOL / AFP

zew

Polityk partii kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego poinformował o sprawie w należącym do Elona Muska serwisie X (dawniej Twitter). W administracji Trumpa Musk i były rywal prezydenta-elekta Vivek Ramaswamy mają w ramach zespołu DOGE ograniczyć zbędne wydatki federalne i ograniczyć administrację.

Co Arkadiusz Mularczyk napisał do Donalda Trumpa?

Arkadiusz Mularczyk opublikował pismo, które, jak przekazał, zaadresował do Donalda Trumpa. Dokument napisany jest w języku angielskim. „Piszę, by serdecznie pogratulować Panu ponownego wyboru na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych” - zaczął eurodeputowany. „Pańskie zwycięstwo to nie tylko osobisty sukces, ale także wyraźne potwierdzenie silnego poparcia narodu amerykańskiego. W dzisiejszym świecie pełnym napięć i niepewności silni przywódcy, tacy jak Pan, mają kluczowe znaczenie dla stabilności międzynarodowej. Jestem przekonany, że pod Pańskim przywództwem Stany Zjednoczone uzmocnią swoją pozycję na arenie międzynarodowej” - dodał.

Czytaj więcej

Czy media mogą rozmawiać z Donaldem Trumpem? Mika Brzezinski rozmawia i jest krytykowana

Europoseł PiS wyraził w piśmie do Trumpa zadowolenie z bliskiej współpracy 45. i 47. prezydenta USA z prezydentem Andrzejem Dudą. Ocenił, że wysiłki lidera ruchu MAGA na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego i stabilności w Europie są ważne dla regionu, którego częścią jest Polska. Mularczyk zadeklarował, że docenia zaangażowanie Trumpa m.in. w Inicjatywę Trójmorza, która, jego zdaniem, „odgrywa kluczową rolę w rozwoju infrastruktury i poprawie bezpieczeństwa w Europie Środkowej”.

Zaangażowanie Polonii w tegoroczne wybory było istotną i ważną częścią Pańskiego zwycięstwa.

Arkadiusz Mularczyk w lście do Donalda Trumpa

Europoseł PiS do prezydenta-elekta USA: Liczymy na pańskie wsparcie

„Jako członek Parlamentu Europejskiego z Polski, koncentruję się na sprawach niezwykle ważnych dla mojego kraju i moich rodaków, takich jak dążenie do sprawiedliwego zadośćuczynienia za szkody wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej i pogłębienie współpracy transatlantyckiej Polski i Stanów Zjednoczonych” - zwrócił się do Donalda Trumpa Arkadiusz Mularczyk. „Tutaj liczymy na Pańskie wsparcie. Z Pańską pomocą nasze relacje będą się dalej pogłębiać, a nasza współpraca będzie miała pozytywny wpływ na naszą część Europy” - napisał.

Mularczyk, przez wiele lat poseł, a w latach 2022-2023 wiceszef polskiej dyplomacji, dodał w liście, że zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich i sukces Partii Republikańskiej (która utrzymała większość w Izbie Reprezentantów i zdobyła większość w Senacie) zapowiadają „jeszcze silniejszą współpracę polsko-amerykańską w nadchodzących latach”.

Czytaj więcej

Masowe deportacje imigrantów z USA. Trump potwierdza zamiar wykorzystania wojska

„Głęboko wierzę, że Stany Zjednoczone i Polska mogą wspólnie sprostać wyzwaniom współczesnego świata” - kontynuował. Wyraził przekonanie, że znaczący wpływ na wynik wyborów w USA miał „mocny i odważny” głos licznej Polonii amerykańskiej, która, podkreślił Mularczyk, od lat wspierała republikanów w ich wysiłkach „na rzecz promowania stabilności i bezpieczeństwa”. „Zaangażowanie Polonii w tegoroczne wybory było istotną i ważną częścią Pańskiego zwycięstwa” - ocenił europoseł w liście do Donalda Trumpa.

Polski polityk pogratulował także zwycięstwa senatorowi J.D. Vance'owi, który będzie nowym wiceprezydentem USA. „Gratuluję i życzę owocnej kolejnej kadencji na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku lat relacje polsko-amerykańskie rozkwitną” - zakończył pismo były wiceszef MSZ.

Sprawa reparacji za zbrodnie wyrządzone przez Niemcy w Polsce

W poprzedniej kadencji Sejmu Arkadiusz Mularczyk stał w Sejmie na czele Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Jak mówił, koordynował prace autorów raportu o stratach wojennych Polski, który został opublikowany 1 września 2022 r. Liczący ponad 1500 stron raport o polskich stratach wojennych był opracowywany przez pięć lat. Według raportu, minimalna wartość polskich strat wojennych to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

Na początku stycznia 2023 r. niemiecki rząd w nocie przekazanej polskiemu MSZ oświadczył, że nie będzie negocjacji Niemiec z Polską o zadośćuczynieniu za zniszczenia i zbrodnie drugiej wojny światowej. Pismo z Niemiec było odpowiedzią na notę dyplomatyczną MSZ RP z 3 października 2022 r., dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. - Jeśli Niemcom zależy na tym, żeby kształtować stosunki bilateralne z Polską, z pełną świadomością przeszłości, Niemcy muszą się zmierzyć ze swoją historią - komentował w 2023 r. Mularczyk.

Czytaj więcej

Niemcy wciąż nie zapłaciły za Powstanie. Spojrzenie prawników

W kwietniu 2023 r. rząd Mateusza Morawieckiego przyjął uchwałę w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, poniesionych przez Polskę i Polaków z powodu napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. i niemieckiej okupacji.

W lutym 2024 r. minister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, Radosław Sikorski, mówił na konferencji prasowej, że „niestety pozycja prawna jest taka, że niestety reparacji uzyskać się nie da”. - Nie będzie żadnych reparacji, bo niestety Poczdam zdecydował inaczej i niestety ministrowie poprzedniego rządu doskonale wiedzą, że reparacji Polska niestety nie może uzyskać - dodał.

Kilka miesięcy później kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówił w Warszawie, że w sensie formalnym i prawnym reparacje z punktu widzenia Niemiec są zamknięte. 85 lat po tym, jak Niemcy napadły na Polskę kanclerz Scholz - nie przedstawiając żadnych szczegółów - zadeklarował, że „Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji”.

Polityk partii kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego poinformował o sprawie w należącym do Elona Muska serwisie X (dawniej Twitter). W administracji Trumpa Musk i były rywal prezydenta-elekta Vivek Ramaswamy mają w ramach zespołu DOGE ograniczyć zbędne wydatki federalne i ograniczyć administrację.

Co Arkadiusz Mularczyk napisał do Donalda Trumpa?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?
Polityka
Gabinet polityczny Donalda Tuska po nowemu. Premierowi nie doradza już 23-latek
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Ryszard Petru o wolnej Wigilii: Łatwo się rzuca takie prezenty