Skąd pochodzą nasze konie?

Pochodzenie udomowionych koni nadal jest tajemnicą. Najnowsza analiza genetyczna podważa istniejącą teorię o ich pochodzeniu ze stepów północnego Kazachstanu.

Aktualizacja: 23.02.2018 12:36 Publikacja: 23.02.2018 12:30

Skąd pochodzą nasze konie?

Foto: Ludovic Orlando

Najwcześniejszy dowód udomowienia koni wskazuje na stepy Azji Środkowej około 5,5 tys. lat temu. Obecne modele sugerują, że wszystkie współcześnie żyjące udomowione konie pochodzą od tych oswojonych przez kulturę Botai, z terenów na północy dzisiejszego Kazachstanu.

Zespół Ludovica Orlando z Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) sekwencjonował genomy 20 z tych koni i opracował obraz ewolucji biologicznej oraz związków z udomowieniem. Okazało się, że jest niemal niemożliwe odkrycie najwcześniejszych etapów udomowienia poprzez analizę genomów współczesnych koni, które zostały znacznie przeobrażone przez człowieka w wyniku selektywnej hodowli. Jednak ta analiza genetyczna przyniosła nieoczekiwane rezultaty. Chociaż konie Botai nie wykazują związków z dzisiejszymi udomowionymi końmi, to jednak okazują się bezpośrednimi przodkami koni Przewalskiego. Te ostatnie powszechnie uważane są za ostatnie dzikie konie na naszej planecie. Tymczasem okazują się zdziczałymi potomkami pierwszych koni, które kiedykolwiek zostały udomowione.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali