Drogę do tego wskazano w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174592]ustawie z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, m.in. w postępowaniu sądowym (DzU nr 179, poz. 1843 ze zm.)[/link].
Skarga wskazana w tytule ustawy odnosi się do wszystkich rodzajów postępowań sądowych, w tym cywilnego (procesowego i nieprocesowego), z zakresu pracy i ubezpieczeń społecznych, w sprawach gospodarczych oraz rodzinnych.
[srodtytul]1. TERMIN NA WYDANIE ROZSTRZYGNIĘCIA [/srodtytul]
Nie ma żadnych konkretnych limitów czasowych, które określałyby czas właściwy do rozpatrzenia konkretnych rodzajów spraw, jeśli pominąć wskazania skierowane do sądu w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (od daty wniesienia pozwu czy odwołania do rozprawy nie powinno upłynąć więcej niż dwa tygodnie).
We wskazanej ustawie mówi się tylko ogólnie, że przewlekłość postępowania zachodzi wówczas, gdy sprawa trwa dłużej niż to konieczne do wyjaśnienia okoliczności faktycznych i prawnych istotnych dla jej rozstrzygnięcia albo dłużej niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego.