Zaległego czynszu nie można odliczyć

Sprzedający nieruchomość odliczy jedynie wydatki na jej remont. Spłata zaległych rachunków nie jest kosztem uzyskania przychodu

Publikacja: 26.07.2011 04:37

Zaległego czynszu nie można odliczyć

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IPPB1/415-305/11-5/IF.

Problem dotyczył podatnika, który odziedziczył mieszkanie po ciotce zmarłej w 2008 r. Mężczyzna sprzedał je w 2010 r., niedługo po postanowieniu sądu o nabyciu spadku. Wcześniej zapłacił należny podatek spadkowy oraz uregulował zaległy czynsz w spółdzielni mieszkaniowej i inne opłaty eksploatacyjne. Była to duża kwota, ponieważ postępowanie spadkowe trwało prawie dwa lata z udziałem wielu osób i do końca nie wiadomo było, kto otrzyma nieruchomość i ureguluje zaległości. Wnioskodawca wyremontował też mieszkanie po raz pierwszy od 50 lat. Czy może te wydatki uznać za koszt sprzedaży lokalu?

Tak, tyle że nie wszystkie. Dyrektor izby skarbowej przypomniał, że zysk ze sprzedaży mieszkania podlega co do zasady 19-proc. podatkowi, ponieważ od jego nabycia nie upłynęło jeszcze pięć lat. Za datę nabycia należy uznać 2008 r., czyli datę śmierci spadkodawcy. Od przychodu można odjąć koszty jego uzyskania i dopiero od tak wyliczonego dochodu płaci się PIT.

Jeśli właściciel uiścił podatek spadkowy, może go odliczyć podczas sprzedaży lokalu

Przepisy podatkowe pozwalają odliczyć kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn oraz inne nakłady poczynione w czasie posiadania mieszkania, które zwiększyły jego wartość i są udokumentowane fakturami VAT.

Wnioskodawca może także pomniejszyć przychód o koszt remontu. Nie może natomiast odliczyć zaległych rachunków za czynsz, gaz, energię elektryczną i innych opłat eksploatacyjnych. Ich spłata nie jest bowiem ani nakładem zwiększającym wartość nieruchomości, ani kosztem jej nabycia.

Więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Nieruchomości

»

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce