Warszawski Teatr Wielki jest właściwie domem dla Ukrainian Freedom Orchestra. Gdy Rosja napadła w lutym 2022 roku na Ukrainę, natychmiast zrodził się pomysł stworzenia orkiestry, która byłaby ambasadorem walczącej ojczyzny. Opera Narodowa zajęła się skompletowaniem muzyków zarówno spośród tych, którzy grają w swoim kraju, jak i tych pracujących w różnych orkiestrach europejskich. Warszawa umożliwiła także prowadzenie prób. Z kolei Metropolitan Opera w Nowym Jorku zajęła się organizowaniem trasy koncertowej i pozyskiwaniem sponsorów.
Czytaj więcej
Ukrainian Freedom Orchestra na kilka dni otrzymała do dyspozycji wielką halę w stoczni Crist w Gdyni. Na koncercie w takim miejscu nie mogło zabraknąć Lecha Wałęsy.
Od 2022 roku Ukrainian Freedom Orchestra, która zbiera się zawsze wczesnym latem, odbyła trzy wielkie trasy koncertowe grając w najważniejszych salach Europy i Stanów Zjednoczonych, m.in. podczas BBC Proms, w Barbican Centre w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Elbphilharmonie w Hamburgu i Berlińskiej Filharmonii, Lincoln Center w Nowym Jorku i Kennedy Center w Waszyngtonie. W 2024 roku dała specjalny koncert Solidarności w Stoczni w Gdyni pod patronatem Lecha Wałęsy. Była też orkiestrą współtworzącą Baltic Opera Festival.
Kim jest Keri-Lynn Wilson
Pomysłodawczynią i dyrygentką Ukrainian Freedom Orchestra jest kanadyjska dyrygentka Keri-Lynn Wilson. – Urodziłam się i dorastałam w Winnipeg, gdzie żyje największa społeczność ukraińska w Ameryce Północnej. Moi pradziadkowie Piotr i Oksana pochodzili z Czerniowców, moja babcia rozmawiała ze swoją matką tylko po ukraińsku – opowiadała „Rzeczpospolitej” w 2022 roku. – W naszym domu kultywowano ukraińskie tradycje związane na przykład ze świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocą.
Czytaj więcej
– Marzę o tournée w Ukrainie – mówi Waldemar Dąbrowski, dyrektor Opery Narodowej o Ukrainian Freedom Orchestra