W liście przesłanym w piątek, 10 stycznia, do pracowników zarząd Mety poinformował, że zamyka programy różnorodności, równości i integracji (ang. diversity, equity, and inclusion – DEI), w tym te dotyczące rekrutacji, szkoleń i wyboru dostawców.
To kolejny sposób, w jaki Meta – właściciel między innymi Facebooka, Instagrama i WhatsAppa – próbuje przypodobać się Donaldowi Trumpowi na chwilę przed inauguracją prezydenta-elekta USA, która ma się odbyć 20 stycznia. Trump krytykował wcześniej politykę giganta technologicznego dotyczącą treści politycznych i groził Markowi Zuckerbergowi więzieniem.
Meta zamyka programy różnorodności przed inauguracją Donalda Trumpa. Szykuje zmiany
„Krajobraz prawny i polityczny związany z wysiłkami na rzecz różnorodności, równości i integracji w Stanach Zjednoczonych ulega zmianie” – napisała w notatce dla pracowników, do której dotarła agencja Reutera, Janelle Gale, wiceprezeska ds. zasobów ludzkich w Meta.
Gale powołała się na ostatnie decyzje Sądu Najwyższego „sygnalizujące zmianę” w podejściu sądów amerykańskich do programów DEI w przyszłości. Jak wyjaśniła, termin ten stał się „obciążony częściowo dlatego, że jest rozumiany przez niektórych jako praktyka sugerująca preferencyjne traktowanie niektórych grup w stosunku do innych”.
Czytaj więcej
Amerykański gigant lotniczy Boeing przekaże 1 mln dolarów na fundusz inauguracyjny prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Także Google potwierdziło, że przekazało podobną darowiznę. Na liście znajduje się również producent ropy Chevron oraz giganci technologiczni Meta, Amazon i Uber – informuje BBC.