Znów gorąco wokół TVN. Nowe informacje o inwestorach

Zbliża się termin składania wiążących ofert na stację TVN. Są nowe informacje o potencjalnych inwestorach. Czy dojdzie do transakcji?

Publikacja: 09.04.2025 13:21

Znów gorąco wokół TVN. Nowe informacje o inwestorach

Foto: Adobe Stock

Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" w przyszłym tygodniu, 15 kwietnia, mija termin na składanie wiążących ofert na TVN oraz inne aktywa Warner Bros. Discovery w Polsce. Tymczasem nieoczekiwanie pojawiły się nowe informacje o potencjalnych inwestorach.

Michał Sołowow już nie chce TVN? Winna ma być polityka Donalda Trumpa 

Polityka Stanów Zjednoczonych prowadzona przez Donalda Trumpa sprawia, że na ostatniej prostej z wyścigu o telewizyjną stację wycofać miałby się fundusz jednego z najbogatszych Polaków – Michała Sołowowa. Taką informację opublikował dziś serwis Business Insider Polska (Grupa Ringier Axel Springer Polska). 

Maciej Gorzeliński, rzecznik miliardera, pytany czy to prawda, mówi tylko: – Nie potwierdzam, nie zaprzeczam.

Byłby to duży zwrot w procesie sprzedaży stacji, prowadzonym przez bank inwestycyjny J.P. Morgan. Według „Gazety Wyborczej”, która kilka dni temu opublikowała tekst o Michale Sołowowie, złożył on najwyższą wstępną ofertę na aktywa oferowane przez Warner Bros. Discovery. Miał być bowiem zainteresowany nie tylko samą stacją.

W „Rzeczpospolitej”  pisaliśmy, że oprócz Michała Sołowowa wstępną ofertę zakupu TVN złożyło konsorcjum zbudowane wokół Wirtualnej Polski Holding oraz włoska grupa MediaForEurope, rodziny Berlusconich. MFE miał jednak zrezygnować z transakcji i wybrać dokupienie akcji Pro Sieben w Niemczech.

WP Holding nadal w grze. Szuka finansowania 

Jacek Świderski, prezes i akcjonariusz WP Holding pytany o to podczas prezentacji wyników za 2024 r., unikał odpowiedzi wprost. Z jego wypowiedzi można było jednak wyczytać chęć budowy silniejszej pozycji na rynku medialnym i udowodnienia interesariuszom, że spółka może iść w szranki z zagranicznymi koncernami.

WP Holding właśnie dostał zgodę chińskiego urzędu antymonopolowego na przejęcie czeskiej grupy Invia za 1 mld zł. Transakcja ta zwiększy zadłużenie grupy.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że WP Holding sonduje obecnie, czy banki byłyby skłonne udzielić spółce dodatkowego finansowania na zakup TVN.

Czytaj więcej

Właściciel TVN podsumował 2024 rok. Stawia na streaming i globalną telewizję

Przetasowania w Axel Springer 

WP Holding może mieć jeszcze jednego konkurenta. „Puls Biznesu” poinformował niedawno, że do rozmów o TVN chciałby włączyć się koncern Axel Springer, we współpracy z funduszem CVC, akcjonariuszem Żabki.

Biuro prasowe Axel Springer, proszone przez nas o komentarz nie chciało komentować tych doniesień. Odesłano nas do polskiej spółki, w której 50 proc. udziałów ma szwajcarska grupa Ringier.

Jeśli ktoś zastanawia się, dlaczego Axel Springer, który w Polsce jest współwłaścicielem Onetu, „Faktu”, „Newsweeka”, czy „Forbesa”, miałby dołączać do transakcji z opóźnieniem, to można znaleźć na to racjonalne wyjaśnienie. W samej grupie Axel Springer w  2024 r. ogłoszone zostały zmiany w układzie właścicielskim. Z kontroli nad medialną częścią wycofać mają się amerykańskie fundusze inwestycyjne, KKR i kanadyjski CCPIB, a przejąć ją ma Mathias Doepfner, wieloletni prezes Axela.

W połowie marca polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się, aby menedżer przejął pełną kontrolę nad Axel Springer SE z siedzibą w Berlinie. Zmian tych nie odzwierciedlono nadal na stronie korporacyjnej koncernu.

Informacje o zainteresowaniu stacją ze strony niemieckiego koncernu pojawiły się już w grudniu 2024 r. Materiały na ten temat opublikowały prawicowe media.

„Zwrot ws. sprzedaży TVN. Stację chcą kupić Niemcy” – ogłosił serwis DoRzeczy.pl, powołując się na ustalenia telewizji wPolsce24. Zdaniem tego medium, TVN chciałby kupić koncern „Ringier Axel Springer”.

W 2024 r. TVN została dopisana do listy spółek, na sprzedaż których musi zgodzić się rząd. Premier Donald Tusk tłumaczył wtedy ten krok chęcią zabezpieczenia kluczowych dla państwa podmiotów w czasie wojny za wschodnią granicą.

Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" w przyszłym tygodniu, 15 kwietnia, mija termin na składanie wiążących ofert na TVN oraz inne aktywa Warner Bros. Discovery w Polsce. Tymczasem nieoczekiwanie pojawiły się nowe informacje o potencjalnych inwestorach.

Michał Sołowow już nie chce TVN? Winna ma być polityka Donalda Trumpa 

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Rosjanie są zmęczeni propagandą. Porzucają kremlowską telewizję
Media
„Minecraft: Film” ustanowił rekord kinowy w Polsce. Wygrał z polskim filmem
Media
Chiny wstrzymują umowę dotyczącą TikToka. Sprzeciw wobec ceł Donalda Trumpa
Media
Europejski apel w sprawie AI
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Media
Podwyżki abonamentów nie wystraszyły użytkowników streamingu. Ubywa piratów