Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przy okazji postępowania o przedłużenie koncesji dla satelitarno-kablowego kanału informacyjnego TVN24 i naziemnego TVN 7 zajęła się strukturą właścicielską całej Grupy TVN – powiedział w Sejmie Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT. – Wątek ten dotyczy wszystkich koncesji tej grupy. Także głównej – dodał. Tym samym szef KRRiT potwierdził publicznie to, o czym pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" w maju.
Po dyskusji podczas Komisji Kultury i Środków Przekazu, sprawa nabrała w środę tempa. Wieczorem grupa posłów PiS złożyła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Nowelizacja dotyczy przepisu dotyczącego nadawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego.
Zmiany obejmują art. 35. Obecnie przepisy mówią, że koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Nowelizacja stanowi, że "Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (...) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".
Firmom, które nie spełniają nowych zasad w dniu wejścia w życie nowelizacji, posłowie chcą dać 6 miesięcy na dostosowanie struktury kapitałowej, umów i statutów do zmienionych przepisów. W tym tygodniu na Komisji Kultury i Środków Przekazu posłowie mieli zająć się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji z innego powodu. Posiedzenie przesunięto z piątku na czwartek.