Jan Maciejewski w opowiadaniu o współczesnym Abrahamie składającym w ofierze syna Izaaka przypomina, że Boże Narodzenie w wymiarze chrześcijańskim to nie tylko radosny obrazek gwiazdy betlejemskiej i żłóbka, ale też zapowiedź wielkiej ofiary i tajemnicy Zbawienia. Tomasz P. Terlikowski rozmyśla nad figurą Świętego Józefa i zestawia ją z dzisiejszymi wzorcami ojcostwa i męskości. Anna Grabowska przygotowała reportaż o rodzinach zastępczych, o tym jak w nich spędza się Boże Narodzenie. A Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” i pisarz, proponuje esej o milczeniu. Czy cisza w czasach krzykliwości – pyta – może być jeszcze oznaką siły? I przytacza opowieść o największym w historii dzwonie odlanym na dawnej Rusi. Dzwonie, który z tajemniczych powodów nie chciał wydać z siebie dźwięku, do czasu.
Wigilia to także czas spotkań i rozmów, wsłuchiwania się w głos drugiego człowieka. Dlatego proponujemy naszym Czytelnikom wywiad Piotra Zaremby z historykiem prof. Andrzejem Nowakiem oraz rozmowę z Michałem Foggiem, prawnuczkiem słynnego wokalisty o spuściźnie jego przodka i filmie dokumentalnym, który ma premierę w telewizji na Święta. A także wywiad Rusłana Szoszyna z byłym dyplomatą, ambasadorem w Mińsku – Witoldem Juraszem. Ta ostatnia jest częścią mini bloku białoruskiego, który uzupełnia tekst Andrzeja i Marty Goworskich poświęcony prześladowaniom białoruskich pisarzy w czasach sowieckiego Wielkiego Terror.
Czytaj więcej
Muzyk, kiedy patrzy na nuty, słyszy dźwięki. Matematyk śledzący niezrozumiałe ciągi liczb i znaków odczuwa wibracje niedostępnej zmysłom harmonii. Kojące mrowienie porządku. Hieroglify niedostępnych sensów, języki innych światów. Ten tu, zapisany w notatniku, okazuje się niemy. Nieprzetłumaczalny.Izaak odezwał się do swego ojca Abrahama: „Ojcze mój!” A gdy ten rzekł: „Oto jestem, mój synu” – zapytał: „Oto ogień i drwa, a gdzie jest jagnię na całopalenie?”. Księga Rodzaju 22,7
Nie zabraknie też artykułów pozwalających na moment zapomnieć o zimie, o krótkich dniach i grudniowej pogodzie. Jarosław Tomczyk przeniesie nas do słonecznego Belém, zwanego lizbońskim Betlejem, skąd wypływali na podbój Nowego Świata portugalscy konkwistadorzy.
Ponadto tradycyjnie, jak co tydzień, znajdziecie Państwo w „Plusie Minusie” felietony Ireny Lasoty, Joanny Szczepkowskiej, Kataryny, Roberta Mazurka, Michała Szułdrzyńskiego, a także ilustracje i plakaty naszego rysownika Mirosława Owczarka.
Czytaj treści Plus Minus także online w ramach subskrypcji rp.pl. Odbierz nawet 50% zniżki na dostęp.