Tegoroczne przewodnie hasło festiwalu „Ocalenie” nawiązuje do tytułu tomu wierszy Czesława Miłosza, wydanego w 1945 roku, zawierającego najważniejsze wiersze okupacyjne W tym roku książkę po latach wznowiło po raz pierwszy Wydawnictwo Znak. „Czym jest poezja która nie ocala narodów ani ludzi"– pyta w niej poeta.
Podczas festiwalowego spotkania zatytułowanego „Rzeczpospolita Poetycka/Republica Poetica: „Ocalenie” (3 lipca) międzynarodowa grupa współczesnych poetów - Kai Aareleid, Hinemoana Baker, Inga Gaile, Yolanda Castano, Katja Gorecan, Miguel Rodriguez Monteavaro, Castillo Suarez, Marta Eloy-Cichocka, Joanna Łępicka – będą rozmawiać na temat „Ocalenia” Miłosza.
Czytaj więcej
„Ziemia Ulro” Czesława Miłosza z 1977 r. powraca z przedmową Olgi Tokarczuk. Książka w czasach hegemonii katolicyzmu w Polsce uważana była za dziwactwo heretyka. W dobie kryzysu wiarygodności Kościoła stawia Miłosza w roli ponadczasowego kapłana duchowości.
- W tych tekstach, oskarżycielskich i bezwzględnych, znajdujemy pytania o postawę świadków przemocy, bierność i możliwości przeciwstawienia się złu. – komentuje kurator Szymon Kloska.
"Ziemia Urlo" z przedmową Olgi Tokarczuk
A z kolei nowe wydanie eseju „Ziemia Urlo” Czesława Miłosza z przedmową Olgi Tokarczuk — ukazało się również w Wydawnictwie Znak — jest inspiracją jednego z inaugurujących Festiwal spotkań 30 czerwca p.t. „Unde bonum? Czyli „Ziemia Ulro” po latach”.