Wirtualny spacer po kolekcji Starmacha

Kolekcjoner sztuki współczesnej Andrzej Starmach zaprasza na wirtualną wędrówkę po wystawie prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie z okazji dwudziestolecia jego kolekcji w 2009 r.

Publikacja: 03.11.2012 00:09

www.starmach.com.pl

www.starmach.com.pl

Foto: materiały prasowe

Zobacz wirtualny spacer po wystawie (na całym ekranie)

Dzięki uprzejmości Galerii Starmach

Sterowanie panoramą:

"+" - zbliżanie, "-" - oddalanie,  myszka - przesuwanie i obracanie; żeby przejść do następnego pomieszczenia trzeba kliknąć dwa razy w strzałkę i chwilę poczekać. Po kliknięciu w małą tarczę widzimy plan muzeum.

Zobacz inne wirtualne spacery

- Andrzej Starmach, właściciel krakowskiej

Starmach Gallery

jest jednym z największych kolekcjonerów sztuki współczesnej, posiada w swoich zbiorach ponad 600 obiektów, m.in. prace Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Aliny Szapocznikow, Jadwigi Sawickiej, Henryka Stażewskiego i Ryszarda Winiarskiego - opowiada Kama Zboralska, współautorka rankingów polskich współczesnych artystów "Kompas Sztuki" oraz "Kompas Młodej Sztuki", która objęła patronatem merytorycznym Kurs Kolekcjonera Sztuki Współczesnej, organizowany przez księgarnię

Serenissima

.

Tekst został opublikowany w marcu 2011 r. w Serwisie Kulturalnym rp.pl

W ramach szkolenia, w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, odbyło się spotkanie z Andrzejem Starmachem. Kolekcjoner oprowadzał uczestników wykładu po wirtualnej wystawie, która w "realu" pokazywana była w 2009 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie. Skarby ze swojej kolekcji Teresa i Andrzej Starmachowie zaprezentowali z okazji 20-lecia istnienia ich galerii. Wirtualny spacer jest wspaniałą dokumentacją tego wydarzenia. Możemy z bliska podziwiać "Labirynt" Edwarda Krasińskiego, "Wszystko wisi na włosku" Tadeusza Kantora, rzeźby Mirosława Bałki, Magdaleny Abakanowicz, obrazy Jerzego Nowosielskiego i wielu innych światowej sławy polskich artystów.

- Każdy obraz ma swoją historię - mówił Andrzej Starmach i przytaczał anegdoty z życia artystów. Opowiadał o czasach, kiedy zaczynał tworzyć swoją kolekcję. Tadeusz Brzozowski znany był z tego, że wolno malował i nie spieszył się ze sprzedażą swoich prac, które szczęśliwie dla niego, już za jego życia cieszyły się dużą popularnością. Starmach nie ustępował i często pytał Brzozowskiego, czy wreszcie sprzeda mu obraz. Pewnego dnia malarz zapytał - A ile masz lat? - Dwadzieścia osiem - odpowiedział Starmach. - A to ty możesz jeszcze poczekać. Są tacy co mają siedemdziesiąt i czekają - skomentował artysta.

Kolekcjoner opowiadał również o trudnościach związanych z tworzeniem wystawy Edwarda Krasińskiego. Słynna niebieska linia, to taśma o szerokości 13 mm, niestety firma produkująca taśmę, dystrybuowała ją w Polsce w wersji 11 mm. Ponieważ producent zgodził się tylko na hurtową sprzedaż szerszej taśmy, Starmach musiał zamówić ponad tysiąc rolek. - Teraz  możemy ją rozdawać wszystkim organizatorom wystaw Krasińskiego - mówił.

Galeria Starmach jako pierwsza rodzima galeria pojawiła się na najbardziej prestiżowych i elitarnych targach sztuki „Art Basel" w Bazylei. - To jest jedyne miejsce gdzie można zobaczyć kolejkę milionerów - opowiadał Starmach. W tym roku w goszczących najlepsze światowe galerie targach uczestniczyć będą oprócz krakowskiej Starmach Gallery, Fundacja Galerii Foksal i Raster z Warszawy oraz działająca w Berlinie polska galeria Żak/ Branicka.

Dzięki uprzejmości Galerii Starmach

Zobacz wirtualny spacer po wystawie (na całym ekranie)

Dzięki uprzejmości Galerii Starmach

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Kultura
Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze