Festiwal Romantycznych Kompozycji to muzyka mało znana

W cieniu trwającego Festiwalu Chopin i jego Europa rozpoczyna się 30 sierpnia w Warszawie Festiwal Romantycznych Kompozycji będący jego uzupełnieniem albo ciekawym dopełnieniem.

Publikacja: 28.08.2024 04:30

Książek Piano Duo zagra na Festiwalu Romantycznych Kompozycji

Książek Piano Duo

Książek Piano Duo zagra na Festiwalu Romantycznych Kompozycji

Foto: mat. pras.

Chodzi o organizowany już po raz szósty Festiwal Romantycznych Kompozycji ze znaczącym dopiskiem: Józef Elsner i jego następcy. Jego bohaterem jest więc przede wszystkim nauczyciel Chopina, ale też inni, znacznie mniej znani od Fryderyka kompozytorzy, od których zaczął się, a potem rozwijał, polski romantyzm w muzyce.

Józef Elsner – Niemiec, który wybrał Polskę

Józef Elsner urodził się na Dolnym Śląsku i był Niemcem, studiował w Wiedniu, pracował w Brnie i Lwowie, po rozbiorach należącym do Austrii. W 1799 r. znalazł się w Warszawie i w niej pozostał na 55 lat życia. Tu prowadził operę, komponował (jego dorobek to 23 opery, 8 symfonii, 150 dzieł religijnych, o utworach kameralnych czy fortepianowych nie wspominając).

W 1821 r. Józef Elsner założył w Warszawie konserwatorium, jedno z pierwszych w Europie. I w ten sposób zapewnił sobie miejsce w polskiej historii, jako nauczyciel Chopina i całej generacji kompozytorów, którzy urodzili się w pierwszych dwóch dekad XIX w. Jest faktycznym twórcą polskiej szkoły.

Czytaj więcej

Ojczyzna wybrana sercem

Oprócz Chopina ważnym wychowankiem Elsnera był Ignacy Feliks Dobrzyński. Jedna z jego symfonii w 1835 r. zdobyła nagrodę na konkursie w Wiedniu (zgłoszono do niego aż 57 symfonii z całej Europy). Nie poszły jednak za tym sukcesem kolejne, a Dobrzyński, który musiał z czegoś żyć i ciągle był pochłonięty uczeniem innych.

Właśnie utwory Elsnera i Dobrzyńskiego znalazły się w programie koncertu zaplanowanego na 31 sierpnia. Zagra je Książek Piano Duo – zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. To świetny tandem, doskonale rozumiejący się w muzyce nie tylko dlatego, że tworzy go Krzysztof Książek ze swoją żoną Agnieszką. Oboje są po prostu bardzo dobrymi pianistami.

To jest festiwal młodych wykonawców

Wcześniejsza o dzień inauguracja festiwalu przyniesie jednak występ trójki innych muzyków: skrzypaczki Marii Machowskiej, wiolonczelistki Magdaleny Bojanowicz i pianisty Łukasza Krupińskiego. To będzie swoista podróż przez historię muzyki polskiej – od Fryderyka Chopina poprzez Józefa Wieniawskiego (to kolejny polski twórca pozostający w cieniu przyćmiony sławą swojego brata, Henryka) do Krzysztofa Pendereckiego.

Tegoroczny festiwal to cztery koncerty kameralne i trzy recitale fortepianowe. Wszystkie odbywają się w zabytkowych wnętrzach Oranżerii lub Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach.

Ten festiwal chce promować młodych artystów, takich jak Piotr Pawlak, zdobywca II nagrody na Konkursie Chopinowskim na Fortepianach Historycznych w 2023 r., urodzony w Grodnie Kieryn Keduk – laureat ubiegłorocznego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie – czy Antoni Wrona, zdobywca III nagrody na tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Lutosławskiego.

Świat się zmienia

Czytaj to co naprawdę ma znaczenie
już za 99 zł rocznie

SUBSKRYBUJ

Dojrzałą pianistykę zaprezentuje natomiast z pewnością w swoim recitalu Marek Szlezer. Wybrał m.in. mało znane utwory fortepianowe Stanisława Moniuszki.

Organizatorem Festiwalu Romantycznych Kompozycji jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena założone przez Elżbietę Penderecką.

Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Zaczęło się od „Thorgala”. Twórczość Marcina Mortki
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Oscary 2025 podsumowanie – triumfy i kontrowersje
Kultura
Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora dla Teresy i Andrzeja Starmachów
Kultura
Krzysztof Warlikowski w Monachium i Katia, która chciała fruwać
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kultura
Kolejna afera w ministerstwie kultury. Czy wpłynie na kampanię prezydencką?