Osiemnastka Dwóch Brzegów. "To dla nas pretekst do zabawy skojarzeniami"

Kolejna edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczyna się w sobotę 27 lipca w Kazimierzu Dolnym. Jednym z tematów będzie emigracja.

Publikacja: 25.07.2024 04:30

„Balkoniary” Noémie Merlant i Celine Sciamma – groteskowa historia przyjaciółek, postanawiających wz

„Balkoniary” Noémie Merlant i Celine Sciamma – groteskowa historia przyjaciółek, postanawiających wziąć odwet za krzywdy wyrządzone im przez mężczyzn

Foto: materiały prasowe

– W sekcji filmowej „Świat pod namiotem”, dającej przekrój najnowszych produkcji ze świata, tematem zajmującym zarówno twórców fabuł, jak i dokumentów jest emigracja – wyjaśnia Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna festiwalu. – Jeden dzień poświęcimy też Witoldowi Gombrowiczowi, jednemu z naszych najwybitniejszych twórców. Przypomnimy dokument „Powrót” Andrzeja Wolskiego, którego jest bohaterem. Został zrealizowany w Vence, tam, gdzie Gombrowicz spędził ostatnie lata życia i jest pochowany. Przez ulubione miejsca pisarza prowadzi w filmie Andrzej Seweryn, czytając fragmenty jego dzienników.

Tuż po projekcji odbędzie się debata „Emigracje Gombrowicza”, pokazująca ich różne oblicza – od dosłownej, poprzez artystyczną, aż do wewnętrznej. Gombrowicz doświadczył ich wszystkich. Wśród panelistów m.in. autor filmu, a także Francesco Cataluccio, literaturoznawca i tłumacz pisarza, Anna Spólna związana z Muzeum Gombrowicza we Wsoli oraz Gosia Dobrowolska, aktorka, która na początku lat 80. wyemigrowała do Australii.

Urodziny festiwalu

Podczas tegorocznego festiwalu świętowane będą jego 18. urodziny.

– To dla nas pretekst do zabawy skojarzeniami z tą rocznicą. Okolicznościowych niespodzianek nie zdradzę, ale zapewniam, że się pojawią – mówi Grażyna Torbicka. – Doszliśmy do tej osiemnastki różnymi, także krętymi drogami. Życie sprawdzało nas, organizatorów, czy dotrwamy. No i udało się. Z jednej strony – wszystko nam już właściwie wolno, ale z drugiej – jesteśmy jeszcze bardziej odpowiedzialni. Osiemnastka to ciekawość świata, otwartość na niego i odważne wchodzenie w trudne tematy, wymagające tolerancji. Tak na pewno jest w przypadku takich filmów jak: „Apetyt na więcej. La Cocina” meksykańskiego reżysera Alonso Ruizpalacio, „Wszystkie odcienie światła” Payal Kapadii, zdobywczyni Złotej Palmy za najlepszą reżyserię 2024, czy „Grand Tour” Miguela Gomesa, który w bardzo ciekawy sposób odnosi się do historii.

Czytaj więcej

Ruszyła sprzedaż biletów na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi

Złoty Niedźwiedź

Atrakcją będzie możliwość zobaczenia filmowych laureatów ważnych festiwali, m.in. zdobywcy Złotego Niedźwiedzia z Berlina „Dahomey” Mati Diop. To dokument opowiadający o powrocie w 2021 roku z Luwru do afrykańskiej republiki Beninu, dawnego królestwa Dahomeju, zrabowanych w XIX w. przez francuskie wojska dzieł sztuki – 26 figur, pełniących dawniej ważne funkcje sakralne. Ale ich powrót do ojczyzny budzi wiele pytań.

– To niełatwy film, ważne więc, żeby pokazywać go na festiwalach, bo one gromadzą inną publiczność. Na Dwóch Brzegach znajdzie na pewno swoich widzów, ale raczej zgubi się w regularnej dystrybucji kinowej – wyjaśnia szefowa festiwalu. – Zaproponujemy też kilka innych znakomitych dokumentów, m.in. „Errol Garner. Misty” Georgesa Gachota z sekcji „Muzyka, moja miłość” o jednym z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów jazzowych i to samouku – poleca Grażyna Torbicka. – Także po raz pierwszy pokazany zostanie film „Paolo Conte Alla Scala – Il maestro è nell’anima” w reżyserii Giorgio Testi. To rejestracja koncertu z udziałem tytułowego artysty. I jeszcze „Balkoniary” Noémie Merlant i Celine Sciamma – groteskowa, surrealistyczna historia trzech przyjaciółek, postanawiających pewnego dnia wziąć odwet za krzywdy wyrządzone im przez mężczyzn.

– Cieszę się też na „Bezcenny pakunek” Michaela Hazanaviciusa, zdobywcy Oscara za film „Artysta” – dodaje Grażyna Torbicka. – To film animowany o końcówce II wojny światowej, ale spojrzenie na traumę wojenną z zupełnie innej perspektywy: osoby, która nie jest bezpośrednio dotknięta przez działania wojenne ani holocaust. To szczera opowieść o wierze, że zło nie musi być silniejsze od dobra. I będzie też absolutna prapremiera – debiut Tomasza Gąssowskiego, czyli „Wróbel” z Jackiem Borusińskim w roli głównej – ujmująca historia wiejskiego listonosza, człowieka starającego się żyć bez rozgłosu zgodnie z wyznawanymi przez siebie wartościami.

Amerykanin w Europie

Bohaterami tegorocznych retrospektyw będą: aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak i reżyserzy – Dorota Kędzierzawska oraz Joseph Losey.

– Tytuł retrospektywy Loseya „Amerykanin w Europie” także nawiązuje do tematu emigracji. Czasem wymuszonych, niesprawiedliwych. Losey doświadczył ich na własnej skórze – przypomina Grażyna Torbicka. – W 1952 r. ze względu na lewicowe poglądy został w okresie tzw. polowania na czarownice wpisany na czarną listę Hollywood i musiał opuścić USA. Tułał się po Europie. W końcu znalazł miejsce w Wielkiej Brytanii i tam realizował filmy razem z Haroldem Pinterem. To najciekawszy okres jego twórczości. Wtedy powstały filmy „Służący”, „Posłaniec”, „Wypadek”, które przypomnimy. Ciekawe, jak patrzył na podział społeczny w Wielkiej Brytanii i portretował relacje kobieta–mężczyzna. W jego najważniejszych obrazach kobieta, trochę femme fatale, wywraca do góry nogami życie mężczyzny.

Z kolei Dorota Kędzierzawska jest jedną z niewielu autorek w europejskim kinie, która mimo mód i nowych trendów pozostaje wierna swojemu językowi filmowemu, tematom i bohaterom. Zawsze jest po stronie słabszych, a jej praca z dziećmi jest imponująca.

Podobnie jak w latach ubiegłych odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, prezentujący najciekawsze nowe dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne młodych twórców. Zaprezentowanych zostanie 25 produkcji – polskich i zagranicznych.

Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna festiwalu

Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna festiwalu

Jonas-Bresnan

– W sekcji filmowej „Świat pod namiotem”, dającej przekrój najnowszych produkcji ze świata, tematem zajmującym zarówno twórców fabuł, jak i dokumentów jest emigracja – wyjaśnia Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna festiwalu. – Jeden dzień poświęcimy też Witoldowi Gombrowiczowi, jednemu z naszych najwybitniejszych twórców. Przypomnimy dokument „Powrót” Andrzeja Wolskiego, którego jest bohaterem. Został zrealizowany w Vence, tam, gdzie Gombrowicz spędził ostatnie lata życia i jest pochowany. Przez ulubione miejsca pisarza prowadzi w filmie Andrzej Seweryn, czytając fragmenty jego dzienników.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Królewski weekend na Zamku i w Łazienkach w Warszawie
Kultura
Festiwal Romantycznych Kompozycji to muzyka mało znana
Malarstwo
Portret marszałka Józefa Piłsudskiego znaleziony na strychu
Kultura
Niemcy. „Koncertowe przypomnienie o wyborach” ma powstrzymać falę nacjonalizmu
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Kultura
Figurki króla Augusta. Najcenniejsze białe złoto na wystawie na Wawelu
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki