EDD to ogólnopolskie święto zabytków oraz tradycji niematerialnej, takiej, jak regionalne zwyczaje, przekazywane z pokolenia na pokolenie, więc w całej Polsce w pierwszy i trzeci weekend września odbywa się mnóstwo wydarzeń z nim związanych. Tegoroczne EDD koncentrują się na smakach dziedzictwa, upowszechniając wiedzę o tradycyjnej kuchni, produktach regionalnych, przetwórstwie domowym i lokalnym, a także pozwalają poznać takie miejsca, jak stare piekarnie, fabryki rzemieślniczego wytwórstwa, stare browary, czy młyny.
Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, wspierany przez organizatorów wydarzeń.
Czytaj więcej
Korespondencja z Wenecji | Walczący o Złotego Lwa film Jana Matuszyńskiego to opowieść o opresyjnym państwie w którym jednostka jest niczym, a rządzący mogą dowolnie zmanipulować prawdę.
- Zarejestrowaliśmy już 690 wydarzeń, co oznacza, że temat „Smaków dziedzictwa” bardzo dobrze został odebrany w wielu regionach Polski. Dziedzictwo kulinarne jest z jednej strony bardzo dobrym tematem do rozmowy i do budowania relacji międzyludzkich, a z drugiej strony odwołuje się do szerszej polskiej kultury, której bogactwo odsłania w jej zróżnicowaniu – mówi Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego, podkreślała z kolei na konferencji prasowej: - Kuchnia łączy ludzi. Na całym świecie wszystkie narody promują swoją tradycję kulinarną i robi to także Polska. I zwracała uwagę, że kuchnia polska przeszła ewolucję. Odwołując się do tradycji potrafi jednocześnie być zdrowa i ekologiczna.