Aktualizacja: 30.05.2016 18:13 Publikacja: 30.05.2016 18:13
Magdalena Abakanowicz, „Tłum”
Foto: ESK Wrocław 2016
Paweł Althamer, „Wenus. Rzeźba-Fontanna”
Foto: ESK Wrocław 2016
Foto: Rzeczpospolita
Widok na Tereny Wystawowe z Pawilonem Czterech Kopu ł (po lewej) i Hal ą Stulecia (po prawej), ok. 1913
Foto: zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Wystawa Ziem Odzyskanych, Widok na Pawilon Czterech Kopu ł , 1948,
Foto: ROL
Pawilon Czterech Kopu ł , Sala Kopu ł y Pó ł nocnej, 2016, fot. Stanis ł aw Klimek
Foto: Materiały Promocyjne
Maria Jarema, Kompozycja, 1955, fot. Arkadiusz Podstawka
Foto: Materiały Promocyjne
Tadeusz Kantor, Emballage III, 1967- 73 , fot. Arkadiusz Podstaw ka
Foto: Materiały Promocyjne
Zdzis ł aw Nitka, Nocne historie. Orze ł Baselitza, 2001, fot. Arkadiusz Podstawka
Foto: Materiały Promocyjne
W ł adys ł aw Hasior, Misjonarz krzy ż acki, 1974, fot. Arkadiusz Podstawk
Foto: Materiały Promocyjne
Foto: Materiały Promocyjne
Foto: Materiały Promocyjne
Pawilon Czterech Kopu ł stan po remoncie, 2016, fot. Stanis ł aw Klimek
Foto: Materiały Promocyjne
– Kolekcja ta liczy 20 tysięcy obiektów wybitnych artystów i jest jedną z największych w Polsce – mówi „Rzeczpospolitej" Michał Bieniek, kurator Europejskiej Stolicy Kultury ds. wizualnych. Jej przeniesienie do odrestaurowanego Pawilonu Czterech Kopuł przywraca pierwotną wystawienniczą funkcję tej modernistycznej budowli z początku XX wieku, która w 2006 roku wraz z Halą Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Przez kilka ostatnich lat ekspozycja polskiej sztuki współczesnej XX i XXI wieku mieściła się na malowniczym poddaszu głównego gmachu Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Była to niełatwa przestrzeń, chociaż i tam udało się oryginalnie połączyć sztukę z architekturą.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
W Łodzi powstaje muzeum, które upamiętni dziecięce ofiary Niemców z założonego przez nich obozu. Równolegle IPN prowadzi poszukiwania miejsc, gdzie zmarłe w tym miejscu odosobnienia dzieci były grzebane.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Najnowsza wystawa na Wawelu „Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)” przypomina niezwykłego polskiego artystę, który zrobił europejską karierę.
Muzeum Narodowe w Krakowie na wystawie „Kapiści. Sto lat!” w Pawilonie Józefa Czapskiego opowiada o artystycznej grupie kolorystów, którzy wywarli znaczący wpływ na rozwój współczesnego polskiego malarstwa.
29 listopada, w 194 rocznicę powstania listopadowego, otwarta zostanie wystawa „Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich” w Podchorążówce i w Pałacu na Wyspie.
Europejskie Forum Muzeów ogłosiło nominacje w konkursie na europejskie muzeum roku. Na liście znalazło się aż 5 muzeów z Polski.
Ekspercka komisja opiniuje planowane zakupy zabytkowych obiektów do muzeów, które podlegają Ministerstwu Kultury. Dotychczas pozwoliła na zakup 41 obiektów, ale nie bezwarunkowo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas