Ambasada RP w Algierze świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości

W ubiegłą niedzielę w salach bankietowych prestiżowego Centre de Conférences Internationales ambasada RP w Algierze zorganizowała obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Aktualizacja: 13.11.2018 11:23 Publikacja: 13.11.2018 11:08

adm

W Centre de Conférences Internationales na co dzień organizowanych jest wiele imprez rangi światowej. 

Głównym akcentem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Algierze była wystawa poświęcona początkom polskiej służby dyplomatycznej. Na 20 planszach dużego formatu zaprezentowano historyczne siedziby pierwszych ambasad i poselstw RP, które po dziś dzień są we władaniu MSZ a także sylwetki wybitnych polskich dyplomatów takich jak Edward Raczyński, Henryk Mościcki czy Karol Romer.

 

Wystawie towarzyszyła również  kulinarna prezentacja polskich specjałów. Jej autorem był Mikołaj Rej, który specjalnie na tę okazję przybył z Krakowa. Potomek polskiego poety i prozaika renesansowego nawiązał kulinarnie do słów swego wielkiego antenata o „niemych gęsiach” i zaprezentował wraz ze swoim asystentem, Maciejem Koźlakowskim, tradycyjne polskie potrawy z gęsiny. Nie zabrakło również bogatej oferty polskich produktów regionalnych, w tym oscypków, kiszonek, makowców, pierników oraz lokalnych polskich nalewek i miodów pitnych.

Licznie przybyli goście, w tym algierscy ministrowie handlu i kształcenia zawodowego nie kryli zachwytu bogactwem oraz oryginalnością polskiej kuchni. Mieli okazję posłuchać także pełnego anegdot i ciekawostek wykładu na temat kuchni staropolskiej.

Akcentem, który łączył treści patriotyczne obchodów z częścią kulinarną był tort z okolicznościowym napisem „La Pologne a bon gout!” („Polska smakuje dobrze”).

Oprawę muzyczną przyjęcia stanowiła muzyka Chopina w interpretacji Marcina Maseckiego oraz utwory jazzowe Włodka Pawlika.

 

 

Kraj
Nowy sondaż partyjny: KO na pozycji lidera, goni ją PiS. Kto poza Sejmem?
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Kraj
Magdalena Biejat i jej strategia. Co kryje się za hasłem „Łączy nas więcej”?
Kraj
Czy Trump powinien deportować także migrantów z Polski? Wyniki sondażu
Kraj
Polacy zbadają grobowiec tajemniczego faraona
Kraj
Rzeź wołyńska i kwestia przyjęcia Ukrainy do UE i NATO. Co sądzą o tym Polacy?