Tydzień z Internetem

Jeżeli wciąż nie czujesz się swobodnie w wirtualnym świecie, przyłącz się do rozpoczętej w poniedziałek kampanii społecznej „Tydzień z Internetem 2013”

Publikacja: 19.03.2013 10:00

Tydzień z Internetem

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch DM Danuta Matloch

Regularnie z Internetu korzysta 59% Polaków - podaje GUS. Najbardziej ograniczony dostęp do niego mają mieszkańcy małych miejscowości i ludzie starsi (aż 68% osób w wieku 55 + nigdy nie korzystało z Internetu).

Zobacz infografikę

W trakcie internetowej kampanii, od 18 do 24 marca, w 400 miejscach w całej Polsce - bibliotekach, szkołach, domach kultury, pracowniach komputerowych – organizowane są otwarte spotkania, uczące, jak surfować i czego warto szukać w sieci.

Kampania organizowana jest już po raz trzeci. Polska edycja jest częścią ogólnoeuropejskiej „Get Online Week", koordynowanej przez sieć organizacji Telecentre-Europe. W dwóch poprzednich kampaniach wzięło udział ponad 250 tysięcy osób z kilkudziesięciu krajów, w tym 15 tysięcy osób z Polski. Europejską wspiera Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz Unii Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej. A koordynatorami polskiej są: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo (FPMiINR) i Stowarzyszenie Miasta w Internecie (SMWI).  Partnerują jej także UPC, Orange i Microsoft.

Wchodzący w cyfrowy świat mogą wybrać spotkania prowadzone według różnych scenariuszy. Na przykład „Zagrajmy w eksperymenty" przeznaczone jest dla osób o naturze naukowców-badaczy (niezależnie od wieku). „Pierwszy krok w cyfrowy świat" prowadzone przez wolontariuszy „Latarników Polski Cyfrowej" adresowane jest do osób powyżej pięćdziesięciu lat, które nie miały dotychczas żadnych doświadczeń z Internetem.

„Usiądź na moim miejscu" uzmysławia zdrowym, z jakimi trudnościami borykają się niepełnosprawni internauci ( zadaniem uczestników jest m.in. zalogowanie się na portalu społecznościowym w rękawicach bokserskich lub napisanie tekstu, nie patrząc w monitor).

„Zasadź drzewo w Internecie" – uczy szukać w Internecie swojego drzewa genealogicznego. „W 80 minut dookoła świata" zachęca do podróży po różnych kontynentach. A „Koncert życzeń zaprasza w muzyczną podróż za pośrednictwem You Tube.

Udział w spotkaniach oraz w konkursie „Odkrycia – Przeżycia" z nagrodami po zarejestrowaniu na stronie: www.biblioteki.org

Regularnie z Internetu korzysta 59% Polaków - podaje GUS. Najbardziej ograniczony dostęp do niego mają mieszkańcy małych miejscowości i ludzie starsi (aż 68% osób w wieku 55 + nigdy nie korzystało z Internetu).

Zobacz infografikę

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne