Reklama
Rozwiń

25 lat wolnej „Rzeczpospolitej”

W rocznicę przekazania przez premiera Tadeusza Mazowieckiego „Rzeczpospolitej" w ręce Dariusza Fikusa prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył dziennikarzy i redaktorów zasłużonych dla naszej gazety.

Publikacja: 23.10.2014 20:28

Grzegorz Hajdarowicz, prezes Grupy Gremi, do której należy „Rzeczpospolita", wręczył prezydentowi Ko

Grzegorz Hajdarowicz, prezes Grupy Gremi, do której należy „Rzeczpospolita", wręczył prezydentowi Komorowskiemu kopię plakatu z 1920 roku, który zapowiadał ukazanie się pierwszego numeru gazety.

Foto: Fotorzepa

– Trzeba podziękować dziennikarzom „Rzeczpospolitej" za działania, które wiązały się ze służbą państwu polskiemu poprzez mądre korzystanie z polskiej niezależności i wspieranie niełatwych reform, które stały się podstawą polskiego sukcesu. Tytuł ma swój udział w głębokim przekształceniu polskiej rzeczywistości – mówił prezydent Bronisław Komorowski w redakcji „Rzeczpospolitej" na uroczystości związanej z 25. rocznicą przekształcenia dziennika rządowego w medium w pełni niezależne.

Stało się to w jesienią 1989 roku. Ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki powierzył kierowanie redakcją Dariuszowi Fikusowi, który objął ją 16 października.

W ciągu 25 lat „Rzeczpospolita" stała się jednym z liderów prasy codziennej w Polsce. Jest najczęściej cytowaną gazetą w naszym kraju, bez niej nie wyobrażają sobie pracy ani szefowie firm, ani politycy, ani zwykli czytelnicy. ?Jest od dawna pismem pierwszego wyboru dla kadry menedżerskiej i kierowniczej.

„Rzeczpospolita" ma swój udział w głębokim przekształceniu polskiej rzeczywistości

– W tym czasie na naszych łamach pisali m.in. Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert. W sumie 9150 autorów. Wydaliśmy w tym czasie 7599 numerów – wyliczał Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej". – Wolność, poczucie odpowiedzialności za słowo i za państwo – tym wartościom zawsze byliśmy wierni – dodał.

Z kolei prezydent Komorowski dziękował redakcji za włączanie się w proces budowy nowoczesnego państwa, za „wzmacnianie elementów tradycji i wiedzy o narodzie". – Dziękuję za to, że potraficie w różnych okresach mądrze zagospodarować cząstkę wolności – wolności słowa, myśli, działania – w sposób jak najlepszy dla całej wspólnoty narodowej – mówił prezydent.

W trakcie uroczystości prezydent odznaczył także byłych i obecnych pracowników „Rzeczpospolitej".

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali:

Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowano:

Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali:

Brązowym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni:

Na zakończenie spotkania Grzegorz Hajdarowicz, prezes Grupy Gremi, do której należy „Rzeczpospolita", wręczył prezydentowi Komorowskiemu kopię plakatu z 1920 roku, który zapowiadał ukazanie się pierwszego numeru gazety.

Z okazji rocznicy życzenia do redakcji nadesłali m.in. Rafał Grupiński, przewodniczący Klubu PO, Janusz Piechociński, wicepremier i szef PSL, Jarosław Gowin, przewodniczący Klubu Sprawiedliwa Polska, oraz Leszek Miller, lider SLD.

Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko
Kraj
Były dyrektor Muzeum Historii Polski nagrodzony
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Kraj
Podcast Pałac Prezydencki: "Prezydenta wybierze internet". Rozmowa z szefem sztabu Mentzena
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku