"Polacy zagazowali Żydów" we francuskiej TV

Joël Mergui, przewodniczący Centralnego Konsystorzu Izraelskiego we Francji na antenie I-Télé stwierdził, że "Polska zagazowała Żydów" w czasie II wojny światowej. Na portalu citizengo.pl pojawiła się już petycja z żądaniami przeprosin i sprostowania tych słów.

Publikacja: 15.01.2016 08:38

"Polacy zagazowali Żydów" we francuskiej TV

Foto: Internet

Mergui brał udział w debacie dotyczącej zamachów z 13 listopada w Paryżu. Dyskutujący zastanawiali się, czy winą za terror w Europie można obarczać muzułmańską religię. Oprócz przedstawiciela wspólnoty żydowskiej we Francji w dyskusji brał udział również przedstawiciel francuskich muzułmanów Chems-Eddine Hafiz oraz rzecznik francuskiego episkopatu ks. Olivier Ribadeau Dumas.

Mergui najpierw podkreślił, że Żydzi w swojej historii nigdy nikogo nie krzywdzili w imię Boga, a następnie przypomniał, że to Żydzi byli mordowani ze względu na wyznawaną przez siebie religię. W tym kontekście wymienił Polskę. - W imię Judaizmu wspólnota Żydowska nigdy nie powstała ani żeby zniszczyć Hiszpanię, która ich wypędziła (chodzi o wydarzenia z końca XV wieku - red.), ani Polskę, która ich zagazowała - stwierdził. Żaden z gości ani prowadzący program nie zareagowali za te słowa.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Kraj
Koalicja Obywatelska ogłosiła wynik prawyborów. Politycy innych partii komentują: Wyreżyserowany spin!
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Jak powstają zdjęcia, które przechodzą do historii?
Kraj
Polscy seniorzy: czują się młodziej niż wskazuje metryka, chętnie korzystają z Internetu i boją się biedy, wykluczenia i niedołężności
Kraj
Ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic.
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kraj
Kongres miejsc pamięci jenieckiej: dziedzictwo i strategie dla przyszłości