Szkolna zerówka to przedszkole, a nie podstawówka

Osoba ucząca w takiej zerówce jest nauczycielem przedszkola, a nie szkoły. Nie można zatem zlecić jej pracy w świetlicy, ale nie ma też prawa do wakacji

Publikacja: 11.05.2009 07:10

Szkolna zerówka to przedszkole, a nie podstawówka

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Taki wniosek płynie z opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie nauczycieli prowadzących zerówki zorganizowane w szkołach podstawowych.

“Oddział przedszkolny jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola i w świetle art. 61 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5F4B297E74EF04696DBEF5909FF3E7B?id=175841]ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty[/link] nie wchodzi w skład struktury organizacyjnej (klas) szkoły podstawowej” – pisze Krystyna Szumilas, wiceminister MEN.

Zerówka utworzona w podstawówce zachowuje odrębności programowe, a kształcenie i wychowanie w niej jest zorganizowane odmiennie niż w oddziałach szkoły podstawowej: na zasadach odnoszących się do oddziałów przedszkola, tj. zgodnie z ramowym statutem przedszkola.

Jakie są tego konsekwencje? Ramowe plany nauczania nie dotyczą nauczycieli prowadzących zajęcia w oddziale przedszkolnym. Inny jest tygodniowy wymiar czasu pracy. Zatrudniony w szkolnej zerówce nie ma więc obowiązku prowadzenia zajęć opieki świetlicowej lub zajęć w ramach godzin do dyspozycji dyrektora (art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A3FCF9D2F1C04FC8E5A9384FF7841563?id=182007]Karty nauczyciela[/link]).

Przedszkole funkcjonuje cały rok szkolny, z wyjątkiem ustalonych przerw, jest tzw. placówką nieferyjną. Tak samo należy traktować szkolną zerówkę. W opinii MEN zastosowanie w niej organizacji pracy analogicznej do podstawówki prowadziłoby do pogorszenia w niej warunków kształcenia i wychowania w porównaniu z oddziałami dla sześciolatków funkcjonującymi w przedszkolach oraz skrócenia czasu realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Do uczących w szkolnych zerówkach należy stosować przepisy Karty nauczyciela odnoszące się do przedszkolanek. Nauczycielom zatrudnionym w placówkach, w których nie są przewidziane ferie, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Praca szkolnej zerówki jest zorganizowana tak jak przedszkola, czyli bez ferii szkolnych.

Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne
Kraj
Końskie: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki starli się w debacie. Krzysztof Stanowski: Wszystkich nie ma
Kraj
Wydarzenia radomskie 1976 roku ponownie trafią pod lupę śledczych
Materiał Promocyjny
EFNI Wiosna w Warszawie: o polskiej prezydencji i przyszłości rynku pracy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kraj
Rosjanie zostają w Krakowie. PKP przedłużą umowę na najem budynku konsulatu